Министърът на отбраната: Служебният кабинет не закупува самолети, а събира оферти

Булфото (архив)
share

Служебното правителство не купува самолети, а събира оферти, като целта е тези оферти да се представят в парламента и да се вземе информирано решение относно бъдещето на изтребителната авиация на България. Това заяви на брифинг служебният министър на отбраната Димитър Стоянов във връзка с тиражираната информация, че служебното правителство ще закупува самолети "Грипен" 

Още на 2 август заявих, че изтребителната авиация в България е в изключително тежко положение. Полагаме невероятни усилия, за да придобием шест двигателя от Полша. Разговорите вървят, в напреднал етап сме, но все още окончателно решение няма. Тези двигатели ще стигнат изтребителната авиация да се използва до края на 2023 г.  Покани ли сме четири старни да ни предосатвят оферти за самолети втора употреба от Швеция, Франция, САЩ и Израел. Към момента сме провели срещи с Швеция и Франция, от останалите две старни очакваме информация. Не са откликнали на нашите писма, посочи Стоянов. 

Служебното правителство иска да купи 10 изтребителя "Грипен"

Военният министър отбеляза, че преди да изпрати писмата към четирите страни е провел срещи с техните посланници, така че са предварително информирани. 

Към момента няма получена оферта от Швеция за закупуване на самолети от страна на България. След като се получат офертите, те трябва да бъдат анализирани, да бъдат представени в Народното събрание с прединвестиционен разход, да бъде одобрен проекта за този разход и чак след това да се направи договор, който също да мине през парламента, добави министър Стоянов.

Не разбирам как политически лидери коментират как служебното правителство закупува самолети и сключва многомилиардни договори за самолети. Това е абсурдно. Ако визират договора за F-16 в момента сме на ниво проект за инвестиционен разход. Държа да се знае, че преговорите за закупуване на вторите F-16 бяха проведени от редовното правителство и от министър Заков. Ние подговихме проект за инвестиционен разход, който е минал през Министерски съвет и чака внасяне в Народното събрание, посочи министърът на отбраната. 

Когато говорим за придобиването на самолети втора ръка на лизинг или за закупуване финансовите средства за разсрочени в годините. Грубо бих казал, че би излязло 100-120 млн. лв. на година. Но очакваме конкретна оферта, каза още той.

По думите му със закупуването на въоръжение е свързано с разходи. 

Според него Българската армия е неглижирана от 30 години. И добави, че това е причината да имаме толкова неизправна техника и толкова малко летци. 

Водещи новини

Още новини