Мирослав Найденов към еколозите: Спокойно, ловците няма да ви стрелят...

share

Спорният член 54 от промените в Закона за горите отново пречи за постигането на консенсус за реформите в сектора. Той касае промяната на предназначението на горски територии и земеделски земи, когато става въпрос за строеж на ски писти и съоръжения.

След два часа разговори така и не беше постигнат консенсус, което принуди председателят на земеделската комисия в парламента Десислава Танева да прекрати проточилия се дебат. В момента кръглата маса продължава по останалите текстове.

Според Мирослав Найденов при сегашното законодателство първо се плаща промяна на предназначението. За една писта от 1000 декара са необходими 20 000 - 30 000 лв. "Не се е намерил още идиот, който да поиска такова нещо. Да бъдат спокойни еколозите - няма да се намери кой да плати напред 50 или 100 млн., ако остане сегашният режим", каза Найденов. "Въпросът е дали има консенсус", допълни той. Малко преди това един от еколозите се притесни, че ловци могат да застрелят някой скиор. Министър Найденов го успокои: "Скиорите няма да бъдат застреляни от ловци, дайте да решим въпроса с това скиорите да могат да карат ски".

Основната цел на промените в Закона за горите е да се допусне неконтролирано навлизане в защитени територии. Това заяви председателят на "Зелената партия" Александър Каракачанов по време на обществената дискусия по промените в Закона за горите в парламента. Той даде за пример хотела на "Копитото" на Витоша, който е бил малка хижа в миналото и се е надстроил впоследствие в петдесет пъти по-голям обем, в пълно нарушение на законите в България, и то с държавни пари в полза на частни лица. "Народните представители пък понижиха статута на Витоша от Национален парк в Природен – един прекрасен пример как се действа в страната ни", каза Каракачанов. "Тези "предложения" в закона са само началото, утре ще последват други, които ще съсипят Витоша, както се съсипа Черноморието.

А разумът на тези "разумни инвеститори" е равен на "разума" на управляващите, а в България той е много нисък", каза Каракачанов и се обърна към Филип Цанов с коментар, че дава интересен пример - "0,68%, само толкова искаме да вземем, нищо повече". "Цанов не може да разбере,че това е принципен въпрос и затова ще му дам един прост пример: Във Вашето тяло има много части, които се равняват на 0,68%, кои от тях да ви резнем?", обърна се той към Цанов. Адвокат Свилен Овчаров, юрист на коалиция "За да остане природа в България” заяви, че в Закона за горите се прави невиждано изключение, за да могат определени инвеститори да заобиколят промяната в предназначението горските площи. "Природозащитните организации не са против инвестициите в туризма, но са приоритетно за онези от тях, които са природосъобразни и дават поминък целогодишно, а не сезонно и не са свързани с нова сеч. В България има едно противопоставяне на масовия и на алтернативния туризъм, като вторият е целогодишен, устойчив и не унищожава собствения си ресурс, докато масовият унищожава клона, на който седи, т.е. собствения си ресурс", каза още адвокат Овчаров.
 

Водещи новини

Още новини