Финансовият министър: Има много непредвидени разходи, които ще се наложи да осигурим

bulphoto
share

"Има непредвидени разходи, които ще се наложи да се вземат от преструктурирането на бюджета. Една част от средствата по програмите, които се изпълняват ще бъдат европейски средства. Но има и такива, за които трябва да се търсят национални икономии". Това заяви на брифинг служебният министър на финансите Росица Велкова.

„Приходите са изключително напрегнати, не очакваме преизпълнението им. А за да има актуализация, трябва да има преизпълнение на приходите", обясни още тя.

"Има много непредвидени разходи, които служебното правителство ще се наложи да осигурява от преструктуриране на разходи по централен бюджет и от икономии, добави министърът.

За 2023 г. се оформя значителен по размер дефицит от над 11 млрд. лв., което е 6,8% от БВП, каза още тя.

Ако не се променят политиките, ще стигнем до 40% дефицит спрямо БВП, предупреди Велкова.

Велкова отбеляза, че се спекулира темата за излишъци в капиталовите разходи. “Тезата се развива, тъй като в бюджета са гласувани средства за капиталовите разходи от над 8 млрд. лв., но 4 млрд. лв. от тях са европейски средства, които няма как да бъдат преструктурирани дори и да има икономия. 1,1 млрд. лв. са общинските разходи, които също няма как да бъдат преструктурирани, а 1,2 млрд. са разходите за регионалното министерство. 1,1 млрд. лв. са също капиталовите разходи в сектора "Отбрана и сигурност". Тоест няма как да се извършва икономия там", подчерта още служебният министър на финансите и допълни: "Има и много непредвидени разходи, които служебният кабинет трябва да предприеме. Такива са и разходите за предсрочните парламентарни избори. Тепърва ще се търсят и разходи за интегрирането на украинските бежанци".

Все още се очаква първото плащане по Плана за възстановяване и устойчивост от Брюксел. Също така пред страната ни стои поемането на нов дълг, както е залегнало във финансовата рамка за настоящата година, с което би трябвало да се покрият предстоящи падежи.

Предварителната макроикономическа прогноза за следващите години е ключов документ, върху който стъпват изчисленията за Бюджета догодина. Това ще е първият анализ, който министерството прави след повишаването на лихвените проценти от страна на Европейската централна банка и би трябвало да предостави актуализирани оценки за ефекта от високите цени на енергоносителите и храните.

Вижте какви решения взе служебният кабинет днес

"Трябва да финансираме спешни и приоритетни разходи", завърши тя.

 

 

Водещи новини

Още новини