Преподавател по европейско право: Дрехата на служебните правителства се обръща с хастара наопаки

Булфото (архив)
share

"Виждаме за първи път, откакто е в сила Конституцията, опит дрехата на служебното правителство да бъде обърната с хастара наопаки. Служебното правителство се опитва да се наложи като основен политически фактор и пряко да въздейства върху формиране на волята на гражданите и избора на парламент."

Това мнение изрази пред БНР Христо Христев, преподавател по европейско право.

Политолог отправи предупреждение: Овладяват се силовите структури

По думите му служебното правителство като механизъм е "санитарно-техническа опция", а се получава модел на използване на формата "служебно правителство", с "каскади от бомбастични пресконференции, които целят да моделират и насочват политическия процес".

В последната година и половина според Христев се наблюдава опит "моделът да бъде моментно, а може би дългосрочно подменен и по някакъв начин – заменен с квазипрезидентска република".

Преподавателят смята, че е налице "груба намеса на излъчваните от Радев служебни правителства на политическия терен", което не съответства на замисъла на Конституцията.

Не бива да позволяваме моделът "по един перфиден и задкулисен начин да бъде подменян", подчерта Христев.

Има висока степен на недоверие на гражданите към основните институции, както и дегенерация на политическия процес и на политическата система, посочи в анализа си той.

Предвид на низа от избори и многостранната криза, в която се намираме, или трябва да се търси консенсус за стабилно управление, или, тъй като не можем през 3 месеца да ходим на избори, да се мисли за промени в правната рамка, които да ни позволят да излезем от този цикъл, коментира Христо Христев в предаването "Преди всички". 

"Например промяна в избирателната система, която гарантира мнозинство по определен начин."

Водещи новини

Още новини