БСП: Време е за търсене на отговорност за тол системата

Булфото (архив)
share

Тол системата е сред най-спорните теми в сектора на пътища и на регионалната политика, заяви Манол Генов в декларация от името на ПГ на "БСП за България" от парламентарната трибуна. Дойде време тази тема да е интересна и за Сметната палата, и за Агенцията за държавна финансова инспекция, и за МВР и прокуратурата, посочи той. Трябва да сме оптимисти и да вярваме, че е близо денят, когато тол системата в България ще стане предмет на работа и за българското правораздаване, коментира Генов. Време е за търсене на отговорност, заяви той. 

Той припомни, че по инициатива на ПГ на "БСП за България" 44-ият парламент сезира Сметната палата с искане да провери обществените поръчки за изграждане на т.нар. тол система. Докладът на Сметната палата вече е факт и е на вниманието на Народното събрание, посочи Генов и отбеляза, че от момента на възлагане на тази система до днес са се извървели четири правителства и четири парламента. По думите му, 19 месеца след това искане, дойде време за истини.

Манол Генов посочи, че за хиляди българи новината на Сметната палата, че Агенция "Пътна инфраструктура" е изхарчила незаконно 118 млн. лева за поддръжка на тол системата не е добра, но това се е знаело отдавна. Сред описаните нарушения е, че пътната агенция е предпочела, едва ли случайно, процедурата договаряне без предварително обявление, вместо изрично законово регламентираната в този случай открита процедура, каза той.

"Сметната палата е установила, че тол системата е проектирана и създадена като софтуер с отворен код и на АПИ са предадени изходния програмен код и техническата документация. Именно по тази причина е абсурдно да се приеме, че фирмата "Капш трафик солюшънс" е без конкуренция като изпълнител на дейности за мониторинг и поддръжка на тол системата", посочи Манол Генов. Затова и одитът приема, че изборът на процедурата за възлагане на обществена поръчка за тол системата е незаконосъобразен, последствието са незаконно изхарчени държавни милиони, добави той. По думите му въпросните 118 млн. са били за дейности по проактивен мониторин, експлоатанционна поддръжкса и надграждане на тол системата.

Заради всичко това една цяла поредица министри на регионалното развитие и шефове на пътната агенция от управлението до 2021 г. следва скоро да бъдат поименно на вниманието на разследването, смята депутатът от левицата. Той коментира, че отдавна е станало ясно, че тол системата не е нито най-евтината, нито е българска, нито е част от националната сигурност, но "оказва се, че е успешно замислена и още по-успешно реализирана като печатница за пари".

Сметната палата: АПИ е дала 118 млн. лева на конкретна фирма за поддръжка на тол системата

 

Водещи новини

Още новини