Министър-председателят Кирил Петков е на еднодневно посещение в гръцкия град Комотини, където заедно с колегата си Кириакос Мицотакис, ще открие Междусистемната газова връзка Гърция-България (IGB).
Това е един от най-бавените проекти, реализацията на който се развива през последните 12 години. Само за последните 6 месеца, обаче, правителството на Кирил Петков даде сериозен тласък, за да може към страната ни да потече пълното количество азерски газ, договорено от „Булгаргаз“.
Междусистемната газова връзка Гърция – България e обявена от Европейската комисия за проект от общ интерес на ЕС. Капацитетът ѝ е 3 млрд. куб. м годишно, което е приблизително потреблението на страната ни.
Тя е смятана за основно трасе за внос на азербайджански газ, но също така и на доставки с кораби на втечнен газ от САЩ или от страните от Персийския залив. Капацитетът ѝ може да се увеличи до 5 млрд . куб. м, т.е. съоръжението да има регионално значение с транзитни доставки основно до Румъния, но и за Северна Македония. Линейната част е изпълнена изцяло. Всички тръби са заварени, положени, зарити и хидротествани. Преминалите хидравлични изпитания гарантират, че съоръжението има необходимата якост, отговаря на всички стандарти за бранша и е качествено изградено.
Гръцкият министър на енергетиката заяви, че интерконекторът ще „започне ежедневно захранване с природен газ“ в края на този месец.
Изградена е и още една плаваща платформа за съхранение на втечнен газ на остров Ревитуса. Количеството газ в хранилището е удвоено. Атина и София имат споразумение за снабдяване на България с редовни количества на газ от Ревитуса. Този терминал вече покрива 80% от нуждите на страната ни.
До въвеждането в търговска експлоатация на интерконектора, България ще получава в пълен обем договорените количества азерски газ на временната точка на доставка - Неа Месемврия.
Трасето, коeто ще осигури поне една трета от потреблението на България на годишна база, се очаква от много време, но неясни - поне официално - причини досега пречеха на неговото изграждане. За разлика от построяването на руския проект "Турски поток", който бе завършен за около година и половина.