Що се касае до изгонването на руските дипломати от България, не мога да дискутирам този въпрос, защото не разполагам с необходимата информация. Надявам се министър-председателят в оставка да е взел това решение на базата на солидна и достоверна информация и да го е обмислил добре и като мащаби, и като последствия. Това заяви държавният глава Румен Радев, който присъства на срещата на върха на НАТО в Мадрид.
„Очакваме да се разгледат и въпросите за преодоляване на вторичните ефекти от войната в Украйна като глобалната заплаха за продоволствената сигурност и произтичащите от това нови мигрантски вълни. С интерес очакваме поканата към Швеция и Финландия за присъединяване към Алианса. Що се касае до укрепването на Източния фланг, предстои да се вземат важни решения за дългосрочната адаптация на отбранителния издържащ потенциал“, коментира още президентът.
Радев добави, че на тази среща предстои да се приеме новата стратегическа концепция на НАТО, която ще определи заплахите и рисковете пред сигурността и новите политически и военни задачи пред Алианса. „Новата среда за сигурност изисква и нови подходи и решения, които да гарантират, че войната в Украйна няма да увеличи своя пространствен и териториален обхват. След десетилетия на фокусиране върху борбата с тероризма и укрепването на мира, далеч от нашия регион, Алиансът се връща към същинската си мисия – да бъде гарант на суверенитета, сигурността и териториалната цялост на членовете. Също така това означава повишена отговорност и единство, които ще демонстрираме на тази среща така, че да покажем своето единство и отговорност към колективната отбрана и към сигурността на всяка една страна-член. Това означава повишени амбиции. Означава повече ресурси – и като национално инвестиране, и като общи разходи за отбрана“, каза държавният глава.
Той припомни, че България активно участва в дискусиите по новата стратегическа концепция, свързана най-вече със създаването на нови адекватни отбранителни способности, повишаване на логистичния капацитет на енергийната и транспортна свързаност с умело и ефективно използване на общите фондове на НАТО. „През 2019 г. България беше сред инициаторите за създаване на ускорител за иновации в отбраната и на Фонда за иновации на НАТО. Това ще бъде един от основните акценти на днешната среща. За нас е от стратегическо значение не само да внедряваме водещи технологични решения в изграждането на собствен отбранителен капацитет, но и много важно да интегрираме нашата отбранителна индустрия и отбранителна наука във водещите технологични и производствени проекти на НАТО“, каза още Румен Радев.