Бюджетът, който правителството предлага, е насочен към кризата, предвид и войната в Украйна, която ни се отразява. Имаме около 2 млрд. лева грубо казано. Мерките са предвидени са най-уязвимите групи в нашето общество. Това заяви министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер в сутрешния блок на БНТ.
Той допълни, че цената на газа вече е с 15% по-ниска благодарение на американския газ, като се очаква у нас да пристигне и втори танкер с втечнен газ от САЩ.
Министър Лорер подчерта, че по отношение на отсрочката, която получи България от ЕС за руския петрол не стоят никакви задкулисни договорки, а дерогацията се е случила, защото "вече сме активен партньор на ЕС".
По темата с увеличението на доходите той бе категоричен, че това правителство води най-радикалната политика в полза на повишение на заплатите, но напомни, че това ще се случва само срещу реални реформи в отделните сфери.
На въпрос за влизането на България в Еврозоната министър Лорер посочи, че страната ни трябва "възможно най-скоро" да приеме едноименната европейска валута.
Еврото е важно за българската икономика, България ще се чувства много по-добре с еврото, инвеститорите ще са по-уверени, защото еврото е важно за всеки един българин, коментира той.
Даниел Лорер сподели, че основната критика от ЕС е по адрес на реформите, които закъсняват, което по думите му се дължи на антикризисните мерки, които е трябвало да предприеме правителството за сметка на реформите, тъй като "мерките имаха по-голяма тежест".
Относно Плана за възстановяване и устойчивост министърът на иновациите и растежа отчете това като постижение на правителството.
Тези 13 млрд. лева ще са достъпни за България, ако изпълним 22 реформи през парламента. Част от тези реформи трябва да са готови до края на годината, отбеляза Лорер.
На финален въпрос за украинските бежанци министърът посочи, че в момента около 4000 украинци вече работят у нас.
Двете най-важни цели са или да се включат в икономическия живот на страната, или да се върнат обратно в Украйна, посочи в заключение министър Лорер.