Депутати спориха за увеличаването на пенсиите от 1 юли

Кадър: БНТ
share

"За" и "против" увеличението на пенсиите от 1 юли спориха в предаването "Референдум" по БНТ депутатите от социалната комисия Искрен Арабаджиев (ПП), Деница Сачева (ГЕРБ-СДС), Хасан Адемов (ДПС), Мая Димитрова (БСП), Елисавета Белобрадова (ДБ), Георги Георгиев (Възраждане).

Всичко по темата:
Антикризисните мерки на кабинета Петков 154

Въпросът в социологическото проучване на "Алфа Рисърч" е свързан с повишаването на пенсиите, но и на цените: "Според прогнозите, от 1 юли средната пенсия ще е около 660 лв. Смятате ли, че това увеличение съответства на ситуацията?"

62.3% смятат, че увеличението по-скоро не съответства на настоящата икономическа ситуация срещу 32.9%, които са на положително мнение.

Министър Гьоков разясни как се изчислява увеличението на пенсиите

Предложението за увеличение на пенсиите от 1 юли

"Това, което пенсионерите могат да очакват от 1 юли, е пенсията да бъде увеличена с 10%, на всички равен процент и ковид добавките да бъдат включени в пенсията", каза Искрен Арабаджиев от "Продължаваме промяната"

Според ГЕРБ освен тези 60 лв., към увеличението ще се включат и добавките за изравняване на дохода на пенсионерите от декември, което ще се отрази с голяма разлика в доходите на пенсионерите.

"За някои пенсионери ще се вкара в пенсията 110 лева, за други - 61. Това ще бъде силно дискриминационно и ще изкриви системата", каза Деница Сачева.

Към настоящия момент просто са необходими антикризисни мерки, опонира Мая Димитрова от БСП.

"Всички сме наясно, че е необходима промяна в пенсионната система. За съжаление тя изисква много задълбочен анализ и няма как да се случи за три месеца", допълни тя.

От "Демократична България" смятат да походят внимателно към изкривяването на пенсионния модел.

"Тези добавки бяха приети по предложение на опозицията още в предния парламент и бяхме под огромен натиск, а сега вече трябва да ги реформираме и да ги приведем в съответствие със социалните придобивки, а пенсията да остане изчистена като приход", коментира Елисавета Белобрадова.

Въпреки обещанията, досега не е направен анализ на финансовата устойчивост на пенсионната система и предложение за реформа, смята Хасан Адемов от ДПС.

"Гарантирани са разходи в размер на 1 400 000 лв., но не е сигурно дали догодина ще ги има в бюджета. Явно парите ще се вземат от Плана за възстановяване", каза той.

Георги Георгиев от "Възраждане" заяви, че увеличението от 10% ще е крайно недостатъчно за хората, които получават минимална, социална и инвалидна пенсия.

"Това увеличение вече е изядено от инфлацията и хората, които отиват всеки ден в магазина да си купят хляб и мляко, избират между необходимите храни за деня или това да си платят сметките", заяви той.

Пенсиите за инвалидност

Подготвя се се мащабна реформа в ТЕЛК системата и политиката за подпомагане на хората с увреждания, тъй като в ммента те получават почощ по много различни канали. Целта е всичко се обедини в едно - арабаджиев

Важно да се обърне специално внимание на организациите на хората с увреждания, каза Георги Георгиев и подчерта, че управляващите са поели сериозни ангажименти към тези хора.

Предложението на управляващите е най-ниската пенсия за инвалидност да бъде 396.95 лв., което е под линията на бедност, заяви Деница Сачева. Парите от Плана за възстановяване трябваше да бъдат използвани за социални реформи, допълни тя.

Реформата ще стане факт през следващите месеци, увери Елисавета Белобрадова. по думите ѝ тук няма раздаване на пари, а социална подкрепа на уявзими групи.

Мантрата, че няма да има пенсия, която е под линията на бедност е пълна лъжа. По-голямата част от инвалидните пенсии и тези, свързани с нетрудова дейност, са под линията, каза Хасан Адемов.

Всичко по темата:
Антикризисните мерки на кабинета Петков 154

Водещи новини

Още новини