Румен Радев: Мерките трябва да бъдат в резултат на ангажирана политика, а не под натиск на улицата

share

Обсъждахме теми от двустранното сътрудничество. Говорихме за общи изгодни за нашите страни условия. По отношение на диверсификацията на газа ще е необходимо време и много усилия, с изграждане на необходимата инфраструктура, с нови договори. По-важното е, че имаме пълното разбиране на немската страна за дерогацията и за България за вноса на петрол. Това заяви пред журналисти държавният глава Румен Радев, който е на посещение във Федерална Република Германия по покана на колегата му президентът Франк-Валтер Щайнмайер.

Всичко по темата:
Антикризисните мерки на кабинета Петков 154

Президентът на България каза още, че на срещата с германския си колега са разговаряли и за преговорите за присъединяване към ЕС на Република Северна Македония (РСМ).

„Аз съм изключително удовлетворен от разбирането, което среща аргументираната българска позиция по отношение на РСМ. Когато говорим за общия европейски контекст не трябва да допускаме нашата позиция по отношение на РСМ да става заложник на конфликта в Украйна и тази тенденция да набира сила. Удивително е как Европа, която се изгради като пример за останалия свят по отношение на демокрация и човешки права, на толерантност и резистентност към езика на омразата, е готова да загърби тези свои принципи и ценности. Затова не трябва да допускаме легитимацията на македонизъм, на идеологеми от бивша Югославия и Коминтерна да намират място в ЕС, защото те ще имат дългосрочни неблагоприятни последици за съюза. Затова България, като отговорен член на ЕС трябва да работи така, че да интегрира партньори, а не проблеми“, предупреди Румен Радев.

Румен Радев заминава на посещение в Германия

Той призова да мислим в дългосрочна перспектива за стабилността на ЕС.

Във връзка с правителствените инфлационни мерки, президентът Радев заяви: „Отдавна призовавам за отворен, конструктивен диалог, за дългосрочни решения за преодоляване на енергийната, икономическа и социална кризи, за предвидимост по отношение на бизнеса и гражданите, така че това е едно дългоочаквано решение.

„Такива решения трябва да бъдат в резултат на ангажирана политика, а не под натиск на улицата и потенциални протести. Затова и българското общество продължава да очаква ясна енергийна стратегия и дългосрочни мерки в тази посока“, подчерта държавния глава.

По отношение на войната в Украйна той заяви, че трябва да се търси решение за възможно най-бързо прекратяване на конфликта. „Всеки ден от тази война е загуба не само за Украйна, но и за Русия, това е загуба и за цяла Европа. Трябва да е ясно, че България е част от всички европейски решения и решенията на НАТО по отношение на Украйна, но там няма императив за предоставяне на оръжие. Затова користните призиви на някои наши политици да предоставим непременно оръжие на Украйна не трябва да допускаме да се опаковат, като някакъв морален дълг, който дължи България. Нека не забравяме, че ние имаме огромна историческа диаспора и тя е разположена точно в зоната на конфликта и аз не искам с българско оръжие да се убиват българи“, поясни Румен Радев.

 

Всичко по темата:
Антикризисните мерки на кабинета Петков 154

Водещи новини

Още новини