Президентът притеснен: Рискуваме да не можем да охраняваме небето си

бТВ
share

Като отговорен член на Алианса, България не може да си позволи да се моли някой друг да охранява небето ѝ. От 1952 г. досега носим бойно дежурство без да сме прекъснали и един ден. Ще бъде национално унижение, ако България се откаже от тази способност и я хвърли на плещите на съюзниците. Това заяви президентът Румен Радев.

България ще търси компенсации от САЩ заради забавянето на изтребителите F-16

„Рискуваме, след като ние вече не можем да плащаме за ремонт на МиГ-29 на руската страна. Явно няма как да стане в тази геополитическа обстановка. И не трябва да става. МиГ-29 ще може да лети още най-много година. Ще настане една пропаст от поне 5-6 години, в които няма да можем да носим такова дежурство“, предупреди той.

Държавният глава отправи апел към правителството да търсят заместващи решения бързо и по най-добрия за България начин. Румен Радев изрази притеснения, че договорените със САЩ самолети Ф-16 - 8 на брой, са много малко, а освен това, за да излязат по-евтино, са орязани много от екстрите им.

"Със своите труд и качества българите в Германия допринасят за развитието на двустранните ни отношения и за положителния образ на България в германското общество. Те създават най-важното – доверие в българите и в България", заяви още президентът, който проведе среща в посолството на Република България в Берлин с представители на българската общност в Германия. На събитието присъстваха също и Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний и Пловдивски митрополит Николай. Преди срещата бяха представени изпълнения на български фолклорни състави, практикуващи в Германия – танцов състав „Нестинари“, хор „Bulgarian voices”, в който пеят и германски изпълнители, както и фолклорна група „Сборенка“.

Държавният глава е на посещение във Федерална Република Германия по покана на своя колега президента Франк-Валтер Щайнмайер, с когото е предвидено Румен Радев да проведе среща утре.

Федерална република Германия е стратегически партньор на страната ни и основен инвеститор в България, посочи българският президент. Той припомни, че по време на посещението на президента Франк-Валтер Щайнмайер в България през 2019 г. двамата са поставили амбициозната цел стокообменът между двете страни да достигне 10 млрд. евро. По данни на Федералната статистическа служба стокообменът между България и Германия за  2021 г.  достига рекордните 9,981 млрд. евро.

Президентът подчерта, че присъстващите на срещата наши сънародници, дошли от различни краища на Германия, с високото си образование и квалификация правят българската национална идентичност добре разпознаваема и с тяхна подкрепа българо-германските отношения могат да продължат своето възходящо развитие.

Държавният глава поздрави българите, живеещи в Германия, че са запазили връзка с Родината и не забравят корените си, като доказателство за това е откриването на български училища в редица германски градове. Той изказа признателност за усилията на българите в Германия, които работят за съхранение на родния език и за възпитанието на българските деца в обич към България.

Президентът открои като знак за запазена връзка с родната страна и високата избирателна активност сред българите в Германия по време на провелите се избори миналата година. В страната бяха разкрити безпрецедентен брой избирателни секции и правото си на глас упражниха над 35 000 наши сънародници, въпреки сериозните ограничителни мерки заради пандемията.

В рамките на срещата си с президента присъстващите наши сънародници зададоха редица въпроси за актуалната политическа обстановка в България. „Позициите, които изразявам, не са срещу конкретно правителство, а срещу всеки порочен управленски модел“, заяви държавният глава в отговор на въпрос и подчерта, че ще продължи да следва този подход. Румен Радев отново напомни, че първата цел на управлението следва да бъде укрепване на държавността, без което каквито и да са икономически и социални програми са обречени на неуспех. Президентът призова дадените от българското правителство обещания за борба за обществена справедливост и за върховенство на правото да се изпълняват, а институциите наистина да работят прозрачно и отговорно, без сиви зони и скрити процеси.

През последните години броят на българските граждани в Германия бележи значителен ръст, като в периода 2011 г. - 2020 г. увеличението е над четири пъти. По официални данни към 31 декември 2021 г. регистрираните български граждани в Германия са 410 885.

Водещи новини

Още новини