Ето над кои активи на Русия държавата ни може да поеме контрол?

Булфото архив
share

Над кои активи на Русия държавата ни трябва да поеме контрол?

По неофициална инфорнация на БТВ от представители на коалицията се разбира, че става въпрос за пристанищния терминал на „Лукойл” в Росенец, за рафинерията за преработване на нефт край Бургас и за Санитарно-оздравителния комплекс „Камчия” на 25 километра от Варна, който е собственост на Правителството на град Москва.

Сандов подкрепи идеята за национализация на руско имущество у нас: В Европа го правят

Иначе у нас, руски граждани притежават над 500 хиляди имота в източната част на България, показва проверка на медията.

Концентрацията на временно или постоянно пребиваващи руснаци с недвижими активи у нас е в областите Добрич, Варна, Шумен, Бургас, Ямбол и Сливен.

Адвокати по международно право и бивши дипломати разкриват дали тези мерки могат да бъдат приложени на практика и кога. Експертите са категорични - ако се създава специално законодателство за поемане на контрол на чужди активи, това трябва да се направи внимателно.

„Няма проблем да се смени представителя на държавата в търговското предприятие „Лукойл“, за други дейности трябва законодателни промени. Ако се стигне до там държавата да поеме контрол върху активи може да нарушим международни правила и ни очакват съдебни спорове”, обяснява доц. д-р Наталия Киселова, която е преподавател по конституционно право.

„Не може да говорим за държавна собственост на руската държава, защото в този смисъл е публична и сме ограничени с държавния суверинитет, и е защитена по Виенска конвенция, ако се говори за активи на частни компании връзките между санкционираните лица и съответната компания”, коментира д-р Ивайло Дерменджиев.

Може да очакваме и ответна реакция от Русия. Според Конституцията ни частната собственост е неприкосновена. Допустимо е отчуждаване, но при три условия – със закон, ако нуждите на държавата не могат да бъдат задоволени по друг начин и при  равностойно обeзщетение.

Водещи новини

Още новини