След срещите с транспортния бранш и с работодателски организации заради цените на газа и тока в Министерски съвет (МС) се проведе брифинг. Вицепремиерът Корнлия Нинова изведе няколко основни акцента от заседанието и проведените срещи днес.
"Обсъдихме ембаргото за внос на петрол от Русия да не се отнася за България - поискано е изключение, помощите за бизнеса ще продължат и през май, отново заявихме претенция да се запази цената на газа - такава, каквато е сега от "Газпром", дерогация за увеличаване на прага на ДДС в помощ на малкия и средния бизнес. Обсъдихме вариант за премахване акциза на газа", изброи тя.
От бизнеса настояват компенсациите за ток да продължат до нормализиране на цените. Предложено е долният праг за подпомагане да бъде енергийният микс от КЕВР и да няма таван. Настоява се срещата за природен газ да не се заплащат повече от формулата с "Газпромекспорт". Работодателите подчертаха помощите за електроенергия да продължат колкото е необходимо, а не всеки месец да се водят разговори.
Днес не получихме твърд отговор на поставените от нас въпроси. Очакваме следващата седмица в разговор с министъра на енергетиката да видим докъде може да стигнем, допълниха работодателите.
Не се провидя много оптимизъм в тези дълги разговори. Това налага да търсим решение на въпросите докато те са още малки, каза председателят на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. Той обясни важността на започването на работа на съвет по Зелената сделка към МС, който все още не работи.
Ние сме в протестна готовност за 18 май. В случай, че условията за помощи заради високите цени на тока са неприемливи, ние няма да имаме избор, категорични са работодателите.
"Днес МС не е разглеждал национален план за въвеждане на еврото" - така Нинова отговори на въпрос за днешните спорове в НС относно представянето на национален план за въвеждане на еврото.