Планът за възстановяване и устойчивост е един план, който успяхме да ревизираме и надградим само за 4 месеца. Това е голяма възможност за нашата държава да достигне едно съвсем различно ниво - в здравеопазването, образованието, енергийната ефективност. Това коментира в "Денят започва" Йордан Терзийски, депутат от "Продължаваме промяната" по повод предстоящото днес представяне на оценката на Европейската комисия относно Националния план за възстановяване и устойчивост на България.
Критики винаги ще има, но няма какво да се каже, че ЕК ни поздрави лично и председателят й Урсула фон дер Лайен е в България, за да представи оценката за него, подчерта Терзийски.
Той коментира и въпроса защо 10% от средствата в Плана са предназначени за завод за батерии.
Изключително важно е ние да имаме тази възможност от батерии, които да балансират системата, така че това е една правилна стъпка в посока зелена сделка и енергиен неутралитет, заяви той. Осъзнаваме колко е важен този батериен комплекс, това ще става ясно тепърва в бъдеще. Абсолютно няма лобизъм - всяка една процедура ще бъде проведена изключително прозрачно, категоричен е Терзийски.
Той коментира и упреците, че ЕК ще одобри Плана срещу едно наше обещание - например да падне българското вето за преговорите за членство в ЕС на Северна Македония.
Знаете, че имаме много конкретни ангажименти, които ние искаме от македонската страна и не е коректно те да бъдат обвързвани с други теми, подчерта Терзийски.
Ние имаме ясни условия, при които Северна Македония трябва да бъде допусната до преговори с ЕС и продължаваме да отстояваме тези наши принципи. Въпросът е защо точно сега възниква темата за Македония и дали не са опити да се отклони фокуса от страна на Трифонов. Темата "Македония" не е фокусът. В момента имаме съвсем други приоритети и предизвикателства, които решаваме на ежедневна база и да повдигаме темата за Македония, един вид, може да се изтълкува като вид популизъм. Не е добре да обвързваме темите.
Депутатът от "Продължаваме промяната" коментира и различията по повод избора на управител на БНБ. Най-добре е за коалицията да има единомислие и общ език, обясни той.
Г-н Гюров е изключителен професионалист, човек с безупречна биография. Единственото, което успяха да изфабрикуват срещу него, е някакъв фалшив казус с неговата диплома, което е абсурдно - той е доктор от Виенския университет. Г-н Каримански също е професионалист, аз не оспорвам неговите качества. Тук въпросът е коалицията да излезе с обща кандидатура. Ние трябва да намерим модела да предлагаме най-правилните кандидати, а не да има някаква лична борба за постове и това да рефлектира върху коалиционните отношения.
Не се обсъжда опция "Продължаваме промяната" да оттегли кандидатурата на Андрей Гюров, подчерта Терзийски. Не се обсъжда и вариант за издигане на трета обща кандидатура.
В коалицията ежедневно се решават десетки казуси - и в НС, и в изпълнителната власт. Смисълът на коалицията е да има плурализъм - различни мнения да се слагат на масата, да има конструктивен диалог и да се стига до решения, които работят, категоричен е Терзийски.
Относно предложението на ДБ за обявяване на руския посланик за персона нон грата, Терзийски обясни, че на този етап няма решение по казуса и засега дипломатът остава у нас.