Няма промяна по твърдостта на позицията на България за Северна Македония. И през юни, и сега се регистрират мнозинства около 70% срещу малцинства от около 1/6 позицията да стои твърда, а не да омеква. Даже има индикации за втвърдяване. Намалява зоната на хората без позиция. Това каза в предаването "Денят на живо" по Нова Нюз социологът от "Галъп интернешънъл болкан" Първан Симеонов по повод резултатите от последното проучване на агенцията.
Това означава, че в хода на дебата голяма част от българите формират позиция и тази позиция е в посока на втвърдяване, добави той.
Позицията на правителството може да влезе в противоречие с нагласите на българите, с нагласите на част от коалиционните партньори и с нагласите на президента, заяви Симеонов.
По думите му заради казуса може да се стигне до предсрочни избори.
Може да се стигне до предсрочни избори, защото това е столетен въпрос. За този въпрос България се е била. Трудно е такъв въпрос да бъде преведен на прагматичен език, посочи политическият анализатор.
Когато усетят натиск от Запада, българите реагират противопосочно. Най-сигурният начин да тласнем българите в още по-голяма путинофилия е западните ни партньори да продължат да ни натискат за Македония. Трябва да спре, трябва да спрем да назидаваме народа си и ако НАТО и ЕС продължат да ни натискат за Македония, ще тласнем сънародниците си към едни места, които не ни харесват. В България в момента има шанс да постигне нещо и не трябва да го пропуснем. България няма закъде да бърза – тези, които трябва да бързат, са нашите братя от Северна Македония. А иначе Северна Макеодния трябва да бъде в Европейския съюз, трябва заедно да бъдем на страната на Запада, която е по-хубавата страна, каза още Първан Симеонов.
-
Вицепрезидентът: България не поставя допълнителни условия към РСМ, а иска Скопие да спазва европейските договорености
-
Премиерът на РСМ: Предложеният текст за промяна в конституцията на страната няма да бъде приет
-
Силяновска пред Радев: Българите да се впишат в конституцията, след като Северна Македония влезе в ЕС