"Помощта за хотелиерите, настанили бежанци от войната в Украйна, регистрирани като търсещи убежище у нас, първоначално ще идва от бюджета на Министерството на туризма, а след това ще търсим възможност да се покрият тези средства по линия на европейската солидарност, т.е. с финанси от европейския бюджет". Това каза пред БНР министърът на туризма Христо Проданов.
Според него шансовете това да се случи са огромни.
"Затова чакахме Директивата на ЕП, за да можем да се съобразим с правилата, които тя налага. Една от точките в нея е точно това, че се дава възможност на държавите, осигурили подслон на бежанци, да могат да кандидатстват за средства".
Министърът на туризма посочи, че предвидената от ведомството помощ е в рамките на три месеца, а сумата зависи от това колко хора ще имат нужда от тази закрила.
"Процедурата е отворена, постоянно в Щаба се получава информация за нови места за настаняване да бъдат приобщавани към този процес. Около 55 хиляди легла има вече заявени, като техният брой продължава да расте", уточни Проданов.
Той подчерта, че туристическият данък е местен и не се определя от държавата, затова общините могат индивидуално да вземат решение дали да го намалят, или отменят за представителите на бранша, които настаняват бежанци.
По думите му настаняването в хотели и къщи за гости на бягащите от войната в Украйна хора не е дългосрочен вариант, но е единствен в момента, позволяващ бърза реакция, за да им бъде помогнато.
"Около 80% от хората, идващи от Украйна, заявяват желание да се включат в трудовия пазар в България. Повечето са жени с деца, затова трябва да им се осигури възможност за детски градини за децата, за да могат те да работят", каза министърът.
Потенциала на полския и румънския туристически пазар Проданов определи като алтернатива на загубените руски и украински.
"Зимният сезон в България досега беше два пъти по-добър от миналата година", изтъкна той.