И европейските ни партньори мислиха, че няма да има война. Българското население трябва да е спокойно - към момента няма риск от война в България. Има риск войната в Украйна да продължи и това да доведе до редица кризи. За мен най-голямата потенциална щета и риск от тази война за българското население може да бъде някаква авария в украинска ядрена централа. Трябва да сме готови с йодни таблетки. Утре свиквам щаб, който ще действа точно в тази насока - да разяснява как трябва да се действа при една една ядрена криза.
Това зяви премиерът Кирил Петков в предаването "Защо, господин министър?" по БТВ с водещ Мария Цънцарова.
"Първият щаб, който създадохме, беше за бежанците от Украйна. В момента доброволци приемат бежанци и аз ги поздравявам. Вече имаме организация и на хотелиерите се плащат по 40 лева на бежанец, който е приет от тях. Средствата се осигуряват от Министерски съвет и ще се изплащат от Министерството на туризма", разкри премиерът.
"Събраха се редица кризи - енергийна, инфлационна, сега войната. Подготвяме се и трупаме горива и пшеница в държавния резерв. Чувам вече няколко пъти, че Бойко Борисов призовава да се отвори държавния резерв. Това няма как да се случи, защото не знаем какво ще случи в следващите дни и дали наистина няма да има релна криза и недостиг, а не на база хибридни атаки и постове във Фейсбук. Това е опит да се правят политически игри и да се трупат политически дивиденти. Пшеница имаме до края на 2023 година, а горива за 90 дни напред", обяви Кирил Петков.
"Аз поканих посланик Митрофанова на среща. Не може така да се обиждат българските институции. Получих лични извинения и обещания, че тези обиди няма да се повторят. Аз изисках от нея всички служители в руското посолоство, които не се занимават с дипломация, да бъдат отпратени в Русия, за да не се стига до скандали. Посланик Митрофанова обеща, че повече няма да допуска ескалация на напрежението", разкри министър-председателят.
"Володимир Зеленски е един истински лидер. Вчера разговаряхме. Той поиска всякаква помощ. Аз му казах, че България говори в един глас с ЕС. Изпратили сме хуманитарна помощ. Не сме изпращали оръжия и боеприпаси. Трябва много да внимаваме, защото всеки ден виждаме заплахите на Путин. Фалшиви новини и хибридни атаки са твърденията, че ще изпращаме самолети в Украйна. Втората лъжа беше, че ще пращаме сухопътни войски. Третата хибридна атака беше истерията за горивата. Призовавам гражданите да се информират само от правителствените канали. Всичко друго е хибридна атака", категоричен бе премиерът Петков.
"За мен беше новина, че Стефан Янев създава партия. Учудих се и почвам да се съмнявам, че тези негови постове са били случайни. Всеки един министър първо е министър на България. Погледанто сега беше грешка номинацията на Стфан Янев за военен министър. Поканихме го на база добрата ни работа в служебното правителство. БСП не са саботирали коалицията. На г-н Тодор Тагарев ще предложа поста на съветник към министър-председателя", каза още Петков.
"На Шипка беше ясно, че е организирана провокация и не искат да ни допуснат да поднесем венците си в чест на загиналите за България. Искам да благодаря и поздравя момчетата от НСО, които бяха около мен. Те се справиха, но призовавам президента да направи цялостен анализ на действията на НСО.
"Всеки един ден, в който се събуждаме с този главен прокурор, е крачка назад за България. Днес е прошка. Искам прошка от българския народ, че промяната не се случва с толкова бързи темпове, колкото ни се иска. Искам да уверя всички, че решенията, които взимам като премиер, са единствено и само в интерес на България", завърши Кирил Петков.