"Демократична България" поиска руският посланик да напусне България

Булфото (архив)
share

Народните представители от "Демократична България" Антоанета Цонева и Ивайло Мирчев се присъединиха към призивите за отзоваване на руския посланик в България Елеонора Митрофанова.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15246

По-рано днес дипломатът Стефан Тафров заяви, че Митрофанова трябва да бъде обявена за персона нон грата.

Стефан Тафров: Истинска заплаха за България е попадането на Одеса в руски ръце

Посланикът на Русия Елеонора Митрофанова излезе с безогледно обръщение за трети март. Към нея трябва да бъде приложена най-тежката санкция в дипломацията - тя трябва да бъде отзована, заяви Цонева в интервю за медийна група "Добруджа".

Ивайло Мирчев обяви в свой пост във Фейсбук: Време е руският посланик да бъде помолен учтиво да напусне страната.

Двамата депутати посетиха граничния пункт в Дуранкулак и хотели в Балчик, където са настанени бежанци. Те установиха, че има множество проблеми, с които трябва държавата да се ангажира.

Проведохме среща с пет хотела, в които са настанени над 500 души от Украйна. Сметките се плащат от хотелиерите и добри хора в Балчик. Храната основно се плаща от фирми и от граждани в района, но голямото притеснение са сметките за ток. Тази благородна инициатива ги натоварва с допълнителни разходи, защото трябва да има допълнителен персонал, наемат се готвачи, а българската държава не съдейства по никакъв начин, заяви Мирчев.

Проданов: Коментираме да дадем на хотелиерите по 40 лв. за настанен бежанец

В момента хотелите („Хелиос“, „Самара“, „Лотос“, „Голдън Палас“ и „Лайтхаус Голф“) са принудени дори да плащат туристическа такса за настанените бежанци.

Полша е приела половин милион души, а нашата държава 16 хиляди. На този етап не се справяме така, както трябва. Нашата цел е да го коригираме. Държавата трябва да си влезе във функциите и затова искахме разговор и информация от първа ръка, сподели Мирчев.

Над 20 000 украински граждани са влезли у нас през българо-румънската граница

Според Антоанета Цонева институциите се опитват да калибрират своите дейности. Преди дни Министерството на правосъдието обяви, че е разширен обхватът на безплатната правна помощ за идващите от Украйна.

Тази координация трябва да е такава, че всички по веригата да знаят какво и как се случва, посочи Цонева.

МП организира предоставяне на правна помощ за украинци

Антоанета Цонева заяви, че Европейската комисия стартира една от най-важните мерки - директивата за временна защита, която ще даде възможност украинците да получат статут, да имат достъп до здравната и образователната система и до пазара на труда.

За да може да проработи тази мярка веднага, България трябва да мобилизира капацитет, инфраструктура и експертиза, за да могат хората да получат заслужено отношение, каза тя.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15246

Водещи новини

Още новини