Напрежението и страстите на Шипка не подминаха и речта на председателя на парламента Никола Минчев.
Докато той държеше словото си по случай националния празник, русофили не спряха да го освиркват и да скандират "Русия", "Предатели", "НАТО вън". Припомняме, премиерът Кирил Петков пък бе замерен със снежна топка.
"3 март е ден за национална гордост. За нас днес е ден на свободата, постигната е мечтата на българските възрожденци. Свободата, независимостта, мирът и демокрацията трябва да бъдат отстоявани непреклонно и при всички обстоятелства. Днешният свят е различен от вчерашния. Днешният свят е изпълнен с рискове и опасности. На няколкостотин километра от България се води война. Предизвикателствата пред нас са много и най-различни, но ние трябва да ги преодоляваме като оставаме верни на своите ценности и на ценностите на днешния свят“, каза все пак председателят на парламента в словото си.
"Свободата е извоювана по бойните полета на освободителната война, от саможертвата на опълченците, но и от героизма на участниците в националноосвободителното движение, на героите на Априлското въстание. Днес ние почитаме паметта на всички български, руски, украински, полски и воини от други националности, дали живота си за нашата свобода. А на това място почитаме паметта и чутовния подвиг на опълченците, с който подвиг е доказана жертвоготовността и величието на българския народ“, добави Минчев.
"С подписването на Санстефанския мирен договор пред България се открива нова перспектива да гради собствена държава, да отговаря сама за бъдещето на своя народ, на своите деца. Но за да се стигне дотук, е извървян дълъг и труден път на идентичност, на борба за просвета и за самостоятелна църква, на борба за национално освобождение, каза той. „Българският народ, пробуден от хора като Паисий и Софроний, Раковски, Левски и Ботев, е узрял за свободата и го доказва чрез Априлското въстание. Тогава е написана нова страница от славната ни история“, добави той.
„Санстефанският мирен договор е посрещнат с възторг от българите, той обединява всички български земи с българско население в границите както са посочени в Султанския ферман от 1870 г., когато се създава Българската екзархия. За съжаление Берлинският договор разпокъсва българските територии и след това българският народ има един идеал – обединена България. Скоро това се постига Съединението, а Сръбско-българската война доказва, че българския народ може да защитава своята държава. А в годините след това е постигнато и българското чудо в икономическия и културния ни живот“, завърши словото си Никола Минчев.