Радев: Държа на вписването на македонските българи в Конституцията на РСМ

Президентство
share

Трябва да има ясен календарен график за решаване на отворените политически проблеми между Република България и Република Северна Македония. Загърбването им ще доведе до блокиране на процеса на европейска интеграция на РСМ, което ние в никакъв случай не искаме и затова настоявам категорично за ясни гаранции. Това заяви президентът Румен Радев на среща с представители на организации и сдружения на българи в Република Северна Македония. В разговора участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.

Всичко по темата:
Отношенията България - РС Македония 1395

Срещата е част от последователния диалог на държавния глава с македонските българи. Тя се състоя по инициатива на политическа партия "Граждански демократичен съюз" (ГДС),  сдруженията "Културен център "Иван Михайлов"-Битоля, "Трибуна"-Прилеп, "Македонско-българско приятелство"-Скопие, "Коридор 8"-Скопие, "Интеракция"-Охрид, "Единство"-Кочани.

Президентът: Високо ценим връзката си с РСМ

Президентът Радев посочи, че като задължително условие за начало на преговори на РСМ трябва да е вписването на македонските българи в Конституцията на страната наравно с другите части от народи, за да се гарантират техните права.

Държа преди началото на преговорите да има и ясни гаранции за защита на нашето културно-историческо наследство в РСМ, да видим ясен и устойчив процес на изкореняване на езика на омразата, заяви държавният глава.

Президентът подчерта необходимостта македонските българи да са пълноправни граждани и да се интегрират пълноценно в обществено-икономическия живот на Република Северна Македония.

Това трябва да бъде гаранцията за нашата подкрепа за начало на преговорите и изобщо целия процес на европейска интеграция, където ние сме отворени, можем и държим да помагаме. Това е наш дълг – на Република България, отбеляза още държавният глава.

Османи: Ние поискахме подписване на документ, който да затвори всички отворени въпроси с България

По думите на Румен Радев ефективният и устойчив път на РСМ към членство в Европейския съюз е основаван на зачитане на човешките права и изкореняване на идеологемите от тоталитарното минало. Президентът посочи, че както пред правителствата на двете страни, така и пред европейските лидери и институции винаги е заявявал категоричната си подкрепа за спазване на правата на македонските българи и тяхното пълноценно интегриране в РСМ чрез вписването им в конституцията на страната.

,,Ние не можем да се откажем от това, че нашите дядовци бяха българи, не трябва да се очаква да се откажем и от това, че нашите деца са българи'', заяви в началото на срещата Петър Колев, председател на ПП "Граждански демократичен съюз". Той посочи, че организациите настояват за зачитане на културното и историческото наследство, за неговото съхранение и за сериозна борба срещу езика на омразата в учебниците, но и в политическия и обществен живот на РСМ.

Ние ще направим всичко възможно по силите си да подсигурим на нашите деца нормално и европейско бъдеще в собствената им страна – РСМ, като част от българския народ, заяви Петър Колев и настоя за промяна на учебното съдържание, отразяващо историческата истина, защото бъдещите поколения ще градят отношенията си на базата на съзнание, създадено от образователния процес.

Петков към Ковачевски: Представете си да няма граница между двете ни страни

Петър Колев посочи, че организациите ще имат срещи и с представители на правителството и на Народното събрание.

Ние сме в София, за да чуем ясно и категорично дали България продължава да подкрепя нашите справедливи искания, посочи гостът и благодари за категоричната подкрепа от страна на президентската институция.

По време на срещата беше обсъден процесът по придобиване на българско гражданство, възможностите за задълбочаване на културния обмен между България и Северна Македония, както и проблемите, пред които са изправени македонските българи.

Всичко по темата:
Отношенията България - РС Македония 1395

Водещи новини

Още новини