Предали сме новите предложения по Плана за възстановяване и устойчивост на Европейската комисия. Идеята е, когато получим обратната връзка, да преценим кои са проектите, които искаме да бъдат окончателно включени. Това каза вицепремиерът по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев, който даде старт на обществени съвети за обсъждане на Националния план за възстановяване и устойчивост, предаде репортер на Novini.bg. В рамките на няколко последователни дискусии с представители на заинтересованите страни ще бъдат обсъдени проектите, включени в Плана.
Идеята е да видим има ли подобрения на проектите и да прегледаме реформите, които са заложени, защото по Плана не получаваме пари, докато не направим реформите, заяви Василев.
Срокът за одобрение на плана е 2-3 седмици, като подготовката на проектите може да започне предварително, защото част от тези решения даже вече са закъснели, добави той.
Изискване на Еврипейската комисия е инвестициите да бъдат съсредоточени в областта на зеления преход, екологичната инфраструктура и устойчивия транспорт.
Първият обществен съвет, който започна в 14 часа днес, беше посветен на проектите в областите на транспортната инфраструктура и на здравеопазването.
Заложено е и модерно бордово оборудване на налични влакове:
По проект в Северна България трябва да бъде изграден железопътен интермодален терминал:
Със средства по Плана трябва да бъде изградена и трета линия на Софийското метро:
От Министерството на здравеопазването разясниха шестте проекта, които са насочени към развитието и модернизирането на медицинската диагностика, болничната, спешната и психиатричната помощ и на здравно-социални услуги. Чрез тях се цели повишаване на достъпността и капацитета на здравната система, намаляване на смъртността и решаване на проблема с недостига на кадри. Новите проекти в област здравеопазване в Плана предвиждат модернизиране на системата за спешна помощ 112, покупка на 5 хеликоптера за спешна помощ и нова медицинска апаратура.
Kритериите, на които проектите трябва да отговарят, са:
- Ненасяне на значителна вреда и изискваният за одит и контролираме
- Специфичните препоръки към България в контекста на Европейския семестър
- Минимален праг на дигитални (20%) и зелени (37%) разходи
- Допълняемост и демаркация с Фонда за справедливия преход и оперативните програми в рамките на другите фондове на Европейския съюз
- Разходите не могат да заменят текущите разходи от националния бюджет
Ето и разпределението на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост:
- За зелен преход и дигитална трансформация - 5.6 млрд. лева (41.1% от средствата)
- За интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж - 3.6 млрд. лева (26.2% от средствата)
- За социална и териториална кохезия - 2.4 млрд. лева (17.9% от средствата)
- За здравна, икономическа, социална и институционална устойчивост - 2 млрд. лева (14.8% от средствата)