Илияна Йотова: Истинските политически лидери не са наблюдатели на политическите процеси

Булфото (архив)
share

Истинските политически лидери не са наблюдатели на политическите процеси. Силата е в това да усещаш настроенията на хората, да разбираш и живееш с техните очаквания, защото те са и твои очаквания, и борбата за тях е и твоя борба. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова на дискусията "Власт и лидерство 25 години по-късно", организирана от Институт "Николай Добрев".

Днес се навършват 25 години от 4 февруари 1997 г. когато номинираният за премиер от БСП Николай Добрев и лидерът на партията Георги Първанов връщат мандата за правителство на президента Петър Стоянов, акт, който поставя началото на преодоляването на тежката политическа криза, в която беше изпаднала страната.

Вицепрезидентът Йотова посочи, че това е поведението и от това са се мотивирали действията на президента Румен Радев през 2020 г. Президентската институция има последователно поведение от първия ден на нашия първи мандат. Конституцията ни е дала достатъчно правомощия, за да говорим открито за грешките в управлението, за липсата на правила, за беззаконието, за авторитаризма, за калинките, станали нарицателни за некомпетентност и липса на експертиза, посочи Йотова.

Нека да припомним един факт, който сякаш сме забравили - когато сне политическото доверие от кабинета Борисов, Румен Радев го направи на 4 февруари 2020 г., отбеляза още вицепрезидентът.

Важно е да се поеме отговорност за страната в условията на тежка политическа криза, това го правят истинските лидери. Това е философията и смисълът на текста от конституцията, който дава тези правомощия на президентската институция, за да няма безвластие и да има спокойствие и мир в страната, каза още тя.

По повод гласове, оспорващи текстовете от конституцията за необходимостта от служебен кабинет, както и за ролята на президентската институция, вицепрезидентът припомни, че точно в президентската институция на 4 февруари 1997 г. беше развързан възелът на кризата. Институцията е замислена като гарант за стабилността на политическата система. Това искам да кажа на всички онези, които днес продължават да внушават, че работата на президента е да си стои в президентската сграда, отбеляза Йотова.

През лятото на 2020 г. хората отново бяха на площада, посочи Йотова и добави, че е далеч от мисълта да прави каквито и да било сравнения и аналогии, но според нея градусът на отрицанието през лятото на 2020 г. не е бил по-нисък от 1997 г. Хората отново поискаха промяна, този път нямаха своя фаворит нито сред партиите, нито сред личностите. Бунтът беше и енергия за нова България, хората си поискаха държавата обратно, каза Йотова. По думите ѝ този път властта не е проявила нито разум, нито съгласие, независимо, че нямаше такава огромна заплаха от саморазправа и гражданска война. С днешна дата мога да заявя, че се загуби много време - 2021 г. с много избори, с много средства, с пропиляно време, което можехме да използваме по-добре като общество, отбеляза вицепрезидентът. Силата не е власт на всяка цена, а стъпка назад, когато интересите на страната са ти по-важни от партийния егоизъм и добруване, каза още Йотова.

Нашата цел в първия и във втория мандат е не да се изчегърта някой, а в България да се върне държавността, каза вицепрезидентът. Не много рядко чуваме упреци, че едва ли не се върви към президентска власт, няма нищо такова, това са усилия за връщане на държавността, заяви Илияна Йотова.

Илияна Йотова: Не виждам нито конфликт, нито конфронтация между президента и премиера

Сред участниците във форума бяха участваха президентът /2002 - 2012 г./ Георги Първанов, историци, политолози, социолози, представители на БСП. Дискусията беше открита от внука на покойния Николай Добрев - Николай, който е на 25 години.

Георги Първанов припомни, че е посветил победата си на президентските избори на Николай Добрев и заяви, че трябва да си почитаме, да си уважаваме лидерите, героите в нашата история.

Онова разделение, което имахме тогава, твърде често се възпроизвежда в нашето общество, каза президентът Първанов. Ключовата дума и тогава, и в редица други периоди е барикада. Барикадата е в парламента, на улицата, в университета, в душите ни, каза той.

Георги Първанов засегна и темата за двете папки при връщането на мандата на 4 февруари 1997 г. Тема, която по думите му, до голяма степен е опорочила смисъла на значението на 4 февруари. Трябва да се води битка за истината в историята, каза Първанов и попита има ли по-сериозен аргумент в един исторически спор от документа. От едната страна е думата на някого, от другата - имаме документи. В документа Николай Добрев собственоръчно е написал, че връща мандата за съставяне на правителство, посочи Първанов и добави, че това е документът, който според него би трябвало да отчитат всички историци и всички, които коментират темата.

Да, гражданският мир беше съхранен, но ние няма да монополизираме това постижение. За БСП 4 февруари не беше поредното снишаване, това беше ясна, силна, убедителна гражданска позиция, каза Първанов. Разумният компромис, който направихме, показа, че ние се разделяме с фетишизацията на властта, каза още той.

Има две дати в новата българска история, които олицетворяват сблъсъка на две тенденции в българската политика - 10 януари, която олицетворява разрушителната тенденция в българската политика, и 4 февруари, която символизира съзидателното и конструктивното начало в българската политика, заяви президентът Първанов, цитиран от БТА.

Водещи новини

Още новини