Първата илюзия, с която се разделихме, беше, че имаме 100 дни спокойствие - оказа се, че нямаме нито един такъв. Всеки ден е пълен с кризи, които трябва да се решават. Хубавото е, че отборът е мотивиран да ги решава. Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ премиерът Кирил Петков.
Заварихме модел за справяне с ковид кризата колко са болни на 100 000 души. Направихме модел, който е на базата на колко свободни легла има. На базата на този модел ние управляваме кризата в най-голямата вълна, без да има много строги мерки и без да няма болни без легла. Ако имахме стария модел, цяла България щеше да е затворена. А с новия модел имаме управление на кризата и прогноза, заяви Петков.
Доволен съм как Сербезова реагира на случая във Враца. Тя веднага направи проверка и на базата на тази проверка бяха взети мерки за спешната помощ в цялата страна, добави той.
Попитан за коментар на работната група за зеления сертификат, той съобщи, че е направен анализ и се е оказало, че т.нар. антиваксъри са 15 различни групи, но всички те имат едно нещо което ги обединява – ако нямат трибуна, се капсулират и стават агресивни. Затова ги поканихме в Министерски съвет, да чуем аргументите им. Никой не иска зелен сертификат. Обявихме, че ако стигнем до 60% или интензивните легла паднат под 5%, бихме махнали зеления сертификат. Ние не правим политически заявки на базата на празни приказки и винаги сме отворени да чуем другото мнение В случая експертите трябва да си кажат мнението. Чуваемост трябва да има, но решенията трябва да бъдат взети на база експертност, посочи министър-председателят.
За да се направят реформите смислено, те не могат да станат от днес за утре. За правилното им извършване в управляващата коалиция сме се разбрали да работим от сутрин до вечер за тези реформи, на шестия месец да бъде направено планирането и то да получи финансиране от бюджета, коментира Кирил Петков.
По думите му Бюджет 2022 е с много силни социални елементи. В него има много основни идеи. Първата е, че ще направим бюджет на растежа. Почти удвояваме публичните инвестиции, което ще създаде много работни места и възможност на много бизнеси да с възползват от бюджета. Условието е да има прозрачност. Учителските заплати ще бъдат 125% от средната заплата, инвестираме в детски градини, инвестираме в това най-накрая детската болница да се случи. Слагаме доста инвестиции в човешки капитал. Инвестираме и в социална мрежа, която пази от прекалена бедност. Не трябва да има пенсионери под линията на бедност, заяви Петков.
По повод изказването на вицепремиера и министър на финансите Асен Василев пред Националния съвет за тристранно сътрудничество, че част от работодателите са некомпетентни, премиерът отбеляза: "Финансовият министър каза нещо много важно, което всички трябва да осъзнаят – не може производителността на българския работник да е 50% от средноевропейската, а заплащането да е 27% от средноевропейското. От нашето правителство ще се види, че ние не правим движенията политически. Виждаме проблем и тръгваме да го решаваме, без да се интересуваме какви ще се политическите последствия. Важното е да има положителен ефект за хората".
Той коментира и критиките на президента Радев към някои действия на правителството.
На пазара на природен газ няма да се вкарват никакви посредници. Идеята ни е да вземам най-евтиния газ, без да има посредници. Когато има разделение на властите, е хубаво едната власт да предупреждава другата власт. Няма никакъв жълт картон тук. Жълтият картон е сметката за газа. Ние сме дошли за това – да правим промяна. В този случай президентът дава едно общо предупреждение, което при разделението на властите е положително. Но в случая няма грешка – бих направил отново тази промяна в борда на "Булгаргаз", каза Кирил Петков.
Попитан дали все още са в един отбор с държавния глава, министър-председателят заяви: "Вярвам, че отборът, в който сме ние и президенството, е отборът на България. Вярвам, че неговите действоя са функция на това, което той вярва, че е най-добре за българския интерес. Ако имаме някакви разминавания по нечия политика, то точно това е ролята на разделението на властите. Но общият ни интерес е благото на България".
Кирил Петков посочи, че очаква от членовете на Комисията за енергийно и водно регулиране да са по-обективни и по-убедителни, както и да слязат при доставчиците. Те трябва да защитават националния интерес на база на истински одити, така че когато КЕВР каже какви ще са сметките за ток, ние да можем да им се доверим, добави той.
Ще направим всичко възможно нещата, които сме обещали по време на предизборната си кампания, да се случат. Това, че беше приета оставката на Цацаров, го виждам като голяма стъпка напред. Правим всичко възможно и за смяна на главния прокурор. Вярвам, че когато има желание, се намира начин в рамките на закона, заяви премиерът.
Той поясни, че управляващите биха приели подкрепа на ДПС за конституционни промени. Но това не може да бъде вид търговия - ако са решили, че искат да има истинска съдебна реформа, да ни подкрепят, ако не искат, българският народ ни гледа. Вярвам, че рано или късно тази промяна ще се случи, подчерта Петков.
Премиерът каза, че трябва да се запитаме какво искаме от отношенията на България със Северна Македония - да се караме и обиждаме или да имаме свързаност и да сме по-богати като регион. Ако спрем да се обиждаме, нашият регион ще стане много по-богат. Това зависи от нас и ние ще направим всичко възможно да го постигнем. Ние потвърдихме заявената позиция на България, но разширявайки отношенията, всички са по-готови да обсъдят цялата възможност на база на цялата рамка на добросъедство. Вярвам, че новият подход да има добросъседство беше отчетен и в Скопие. Има много фактори, които не искат да има добросъседство и стабилност на Балканите. Но хубавото е, че когато си уверен в правилността на действията си, не трябва да позволяваш това да те разклаща, коментира министър-председателят.
Той съобщи, че в разговор помежду им по повод кризата около Украйна генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг е заявил, че страната ни за първи път има ясна позиция. Генералният секретар приветства нашата позиция за български батальон с българско командване, с допълване от НАТО. Рамковата държава е България. Българската армия е част от натовската армия. Слагането на Българската армия напред ни дава възможност да има лидерство в тази посока, заяви Кирил Петков.
В отговор на въпрос дали хоризонтът на правителството е пълен 4-годишен мандат или управляващите се готвят за предсрочни избори, премиерът каза: "Хоризонтът ни е 4 г. и вярвам, че нашите коалиционни партньори ще се задържат за 4 г. съвместна работа".