Депутатите обсъждат на второ четене удължаването на действието на държавния бюджет за 2021 г., бюджета на държавното обществено осигуряване /ДОО/ за 2021 г. и бюджета на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ за 2021 г.
Вносителите на предложенията от Министерския съвет отбелязват, че "поради обективно стекли се обстоятелства държавният бюджет за 2022 г. не може да бъде приет в началото на тази година". Това налага да се удължи действието на сегашните разпоредби до 31 март т.г.
Депутатът от ГЕРБ-СДС Кирил Ананиев посочи, че това е безпрецедентен случай в бюджетната практика. Той поиска да чуе от финансовия министър параметрите за новия бюджет за 2022 г. Той постави въпроса и за заявките за актуализация на същия този бъдещ бюджет през юни. От ГЕРБ-СДС настояха, че има забавяне в действията на сегашното финансово министерство по изготвянето на новия бюджет.
Цончо Ганев, заместник-председател на парламента и депутат от "Възраждане", също смята, че има забавяне в представянето на бъдещия бюджет. Венеция Нецова-Ангова, депутат от "Продължаваме Промяната", заяви, че това е временна мярка, която е необходима, за да се уредят обществените отношения, като размера за здравноосигурителната вноска, добавките за пенсионерите и др.
Председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов пък призова депутатите от ГЕРБ-СДС да не показват политическата си немощ. Той и председателят на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова влязоха в спор по опитите за съставяне на правителство в предходния парламент. Явор Божанков от "БСП за България" призова председателя на Народното събрание Никола Минчев да отнема думата от депутатите, които не говорят по същество.