Какво се разбраха България и Македония. Това разкриват на брифинг българският премиер Кирил Петков и северномакедонският му колега Димитър Ковачевски.
По-рано двамата лидери проведоха среща очи в очи, след като министър-председателят Петков бе посрещнат с официална церемония в Скопие.
Ковачевски започна изказването като нарече Петков приятел и заяви, че той винаги ще е сред приятели в РСМ. Северномакедонският премиер заяви, че ще се използва нова енергия между страните, след като има нови правителства.
"30 години след признаването на Македония имаме нов прозорец за диалог." Според Димитър Ковачевски България и РС Македония са близки страни. България ще използва късото и дългото име - Република Северна Македония и Северна Македония, а международните институции ще бъдат уведомени с нота.
Скопие пък заявява официално, че се отказва от териториални претенции към нас.
Премиерът на РСМ заяви, че трябва да има трансгранично сътрудничество и създаване на ГКПП, а след седмица се чака междуправителствено заседание. Ковачевски обяви и работни групи в областта на евроинтеграциите, бизнеса, инфраструктурата и образованието.
"Днес имахме един добър и приятелски разговор. Добросъседството е на още по-голям приоритет, а той ще се измерва с реални стъпки и действия", каза българският премиер. Кирил Петков благодари за нотата за произношението на "Северна Македония". Когато започнем да работим с точни резултати, а коридор номер 8 стане приоритет, ще имаме добри отношения. Линията София-Скопие ще бъде реалност съвсем скоро.
Всяка седмица ще има срещи на работните групи, за да покажем, че добросъседството не остава само на ниво политически изказвания, а пътувания, бизнес и търговия.
"Това, което направихме е да поставим фокус за съвместната работа и точния календар. Оптимист съм и вярвам, че резултатите ще идват на седмична база", коментира Кирил Петков.
Северномакедонският премиер не вижда проблем с "македонския език", защото България е признала Македония заедно с нейната Конституция. Историята ще е на втори план, на преден план ще е изграждането на добри отношения, както и постигане на договор с България и първи стъпки за членството ни в ЕС, коментира Ковачевски.
Членовете на историческите комисии ще съобщават какво е договорено, като това няма да е връщане в миналото, а поглед към бъдещето. На неизяснените и спортни въпроси ще им се даде повече време за работа, обявиха министър-председателите.
Петков обяви, че е горд, че първи сме признали независимостта на Северна Македония. Ние уважаваме самоопределянето на всички граждани в Северна Македония, както и използването на всички езици по конституция.
Според Кирил Петков надписи в РСМ, определящи българите като "фашистки окупатори", както и реабилитацията на жертвите на комунистическия режим, са "специфични въпроси".
-
Вицепрезидентът: България не поставя допълнителни условия към РСМ, а иска Скопие да спазва европейските договорености
-
Премиерът на РСМ: Предложеният текст за промяна в конституцията на страната няма да бъде приет
-
Силяновска пред Радев: Българите да се впишат в конституцията, след като Северна Македония влезе в ЕС