Изминалата 2021 година завърши с бюджетен дефицит от 3 процента, с 0,6 на сто по-малко от предвидения в актуализирания бюджет за 2021 година. Това се дължи на по-високите приходи, със 7,9 млрд. лева повече от тези през 2020 г. Това каза вицепремиерът по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев на първия си редовен брифинг за новата година, предаде репортер на Novini.bg.
В момента работим усилено по бюджета за догодина. В края на януари бюджетът ще бъде внесен в Народното събрание, като до средата на януари ще започне публичното му обсъждане, обяви Василев. В рамките на месец февруари е реалистично да има приет бюджет, зависи как работи парламентът, добави финансовият министър.
Бюджетът със сигурност ще е на дефицит, но като се изключат ковид мерките, този дефицит ще е под 3 процента. Мерките срещу последствията от пандемията ще вдигнат дефицита малко над 3 процента от БВП, смята Василев.
В отговор на въпрос предвижда ли се в Бюджет 2022 минималната заплата да стане 710 лева, както беше предвидено в проектобюджета за догодина, Асен Василев коментира: "Параметрите ще бъдат представени, когато бъде приет бюджетът. Те ще бъдат близо до това, което е обсъждано".
Бюджетът ще е с малко заложени политики - те ще бъдат включени в актуализацията на бюджета, която се предвижда да се направи в средата на годината, добави той. Актуализацията е заложена още при преговорите за съставяне на правителството, уточни Василев. Практиката с решение на Министерски съвет да се преразпределят приходите в бюджета не е добра, каза още той.
Министърът на финансите съобщи, че се водят разговори с Европейската комисия по корекциите по Плана за възстановяване и устойчивост. Уточнена е позицията по глава "Енергетика", поясни Василев.
Финансовият министър бе категоричен, че не се очаква да има вълна от фалити на фирми заради високите цени на тока.