Румен Петков: Разположим ли още войски на НАТО, ставаме мишена

Булфото (архив)
share

С разполагането на допълнителни сили на НАТО - ставаме мишена с трудно предвидимо развитие на процесите. Това заяви лидерът на АБВ Румен Петков по време на пресконференция в Пловдив.

,,Три неща държа да подчертая. Текстът на проектодекларацията, която г-н Маринов, като народен представител, ще представи за обсъждане с убеждението, че трябва да стигне до пленарна зала, има два съществени момента. Народното събрание на Република България не подкрепя инициативата за установяване на военно присъствие на НАТО в България в рамките на засилено предно присъствие на Алианса по източния фронт'', каза още Петков.

Лидерът на АБВ посочи, че друга точка в проекта на декларация предвижда Република България да се противопостави на разполагането на нападателни оръжия с ядрени бойни глави на територията на страната.

Румен Петков: Не бива да допускаме инфраструктурата ни да се ползва за военни цели на САЩ

Това са две решения, които Народното събрание задължително трябва да приеме, за да е ясно на българските граждани каква е позицията на държавните институции, и второ - да е ясно на нашите партньори и съседи какви са нашите позиции, заяви Румен Петков.

Той обърна внимание, че на 4 август 2022 г. се навършват 30 години от подписването на Договора за приятелство и взаимопомощ между България и Руската федерация.

,,Трябва много прецизно да се прегледа договора и ангажиментите, които двете страни сме поели една към друга. Едностранното нарушаване на ангажиментите, свързани със сигурността от наша страна, ще предизвикат и съответните контрамерки и реакции. Външно министерство е длъжно да предостави и в Комисията по отбратна и сигурност и в Комисията по външна политика този договор заедно с проекта на декларация, за който ние говорим. Второ, както ген. Петков уместно уточни, освен срещата Русия - НАТО, се превръща среща на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа - Русия. Това е много грубо извращаване на обективната ситуация, в която сме. Русия е част от ОССЕ. Какво означава тази среща? Кой инициира тази среща? Всички знаем, че на 1 януари председателството на ОССЕ се поема от Полша. Всички знаем какво е отношението на Полша към Русия. Ако целта е да се предизвика допълнително напрежение, ако целта е да се предизвика допълнително изостряне - най-лесният път е този. Какво означава организацията да се среща официално и публично с една от държавите, които членуват в нея. Има неща, които будят прекалено много въпросителни. За съжаление част от тези въпросителни получиха много категоричен отговор от страна на Външно министерство на Руската федерация. На първия етап заявиха, че в разговорите САЩ и НАТО ще участва и Министерство на отбраната на Руската федерация. Президентът Путин заяви, че от определен момент нататък министърът и неговите колеги ще имат водеща роля при вземането на решението и си запазват правото да напуснат преговорният процес при определени обстоятелства. Това натягане, докъдето стигаме, къде ни връща? Ще направя всичко, което мога, за да извадим стенограмите от разговорите между канцлера Кол и Горбачов, между ръководството на САЩ президента Буш-старши и тогавашния държавен секретар на СССР Шеварднадзе'', коментира Румен Петков.

По думите му така ще се знае откъде се е тръгнало.

Ние трябва да се определим - ако искаме да ставаме мишена, ако искаме да стигнем до катастрофалното положение - затворени пристанища и затворено въздушно пространство, ако искаме да съсипем туризма, да обявим, че ние ще разполагаме допълнително въоръжение. Държвата ни ще бъде ползвана за логистични цели, каза още Румен Петков.

Водещи новини

Още новини