Народните представители се събраха на редовно заседание.
Две оставки и 12 нови депутати в парламента, гласуваха от НС.
Заседанието продължи с предложение от БСП за промяна на дневния ред от две в три точки. Предложи се и временна парламентарна комисия по въпросите с енергийната криза.
"Удивен съм от дневния ред, който ни се предлага. Всеки български гражданин отива на работа и си изработва необходимото. Нека направим справка колко струва един работен ден на народните представители. Едно нищо ни се предлага за работната ни седмица, нищо – умножено по две", коментира от трибуната Даниел Митов от ГЕРБ.
"В предишните НС ни заливаха със законопроекти, а сега нищо", допълни той.
"Също съм удивена от дневния ред на НС - ще обсъждаме комисия за енергийната криза. Това звучи силно притеснително, ако види българският народ с какво се занимаваме ще реши, че наистина има енергийна криза в България. Има криза тогава, когато има проблем с доставка. Няма данни за проблем с доставките на газ и ток - ако говорим за цените на енергийните услуги това е съвсем различен въпрос", заяви от парламентарната трибуна бившият енергиен министър и настоящ депутат от ГЕРБ Теменужка Петрова.
Излиза така, че все едно ние в парламента определяме енергийните цени. Държавността не започва от промяната, съобразявайте се когато изготвяте дневния ред. Има независими органи в България, категорична бе тя.
"Днешната програма гласувахме извънредна точка 3 за създаване на Комисия за енергийната криза. Да, но такъв проект няма - нито в пощенските кутии на партиите, нито на сайта на НС. Нямаме проект, а се очаква да приемем нейната дейност", каза Делян Добрев от ГЕРБ.
"Ще произтече ли от тази Комисия задържане на цената на тока на тези нива? Има ли инструменти? Приказките, че някой не иска да се намали ток, няма как да минат. Правителството или КЕВР да кажат ясно дали ще задържат нивата на цените и кой ще плати - все някой плаща. Като социалисти може и да не го разбирате, но винаги някой някъде плаща сметката. Като задържате цената на тока за всички, задържате и тези, които могат да си платят. И тях ли ще компенсирате? Дебатът е сложен и няма нужда от парламентарна комисия. Комисията цели да хвърли отговорността в НС, след като парламентът няма инструментите да реши цените на тока - това е непочтено. Всички ли трябва да обираме негатив, ако вдигнат цените, за да може някой да се весели по телевизиите и да обяснява как светлото бъдеще ще дойде в рамките на тази петилетка", коментира Тома Биков.
Дай боже г-н Петков да отиде в Брюксел, там ще се разглежда въпроса, а не да ходи регентът, допълни Биков.
"Подкрепяме създаването на временната комисия. Припомняме, че има бързи и лесни механизми за спиране на бума на цените на тока, дори и за намаляване. Няма как изпълнителната власт да се крие зад законодателната", заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов
"От една страна казвате, че имате криза на световно и европейско ниво, но обвинявате всички извън вас - служебното правителство, хан Крум, Омуртаг за кризата в България. Губим парламентарно време заради вашата демагогия", отговори на ГЕРБ депутатът от БСП Филип Попов.
КЕВР е една независима институция и е избрана според Закона за енергетиката. Затова, ако днес започнем да търсим вината у нея, никога няма да стигнем до истината за енергийната криза в момента и до истината за енергетиката в България, коментира Рамадан Аталай от ДПС от парламентарната трибуна.
По думите му смяната на ръководството на регулатора няма да направи КЕВР по-независима. Всичко това, което се случва в енергетиката, същото се случва и в здравеопазването, но според мен ако не направим временни комисии, няма да сме в час и няма да отговаряме на очакванията на обществото, допълни Аталай. Депутатът от ДПС призова народните представители да престанат с популизма и да съставят комисията по енергетика, а КЕВР да не се закрива, защото предупреди, че тогава пред Министерски съвет ще има протести.
Депутатите наложиха мораториум върху поскъпването на тока и парното. Сметките на Комисията за енергийно и водно регулиране показаха, че след Нова година ще е необходимо поскъпване на топлоенергията средно с над 16 на сто за страната.
Народното събрание създаде Временна комисия за въпросите енергийната криза и предложение за справяне с нея.
Различните енергийния дружества предупредиха, че ще повишат цените си с различни ставки от януари, но средно токът ще поскъпне с над 11%.