Попълването на декларацията на Кирил Петков за назначаването му за служебен министър съдържа елемент, който, вижда се от документите, не е верен. Българската държава не води регистър кои граждани имат освен българско гражданство и чуждо. Това каза доц. д-р Наталия Киселова по казуса с канадското гражданство на съоснователя на "Продължаваме промяната" (ПП).
Конституционният съд се занимава с казуса. Вчера бе съобщено, че Специализираната прокуратура също прави проверка по реда на Закона за съдебната власт.
От ПП са категорични, че стоят зад Кирил Петков и не приемат ангажирането със случая от Спецпрокуратурата. Самият Кирил Петков внесе доказателства в КС, за да защити тезата си относно отказа му от канадското гражданство. Кирил Петков е подал заявление за отказ от канадското си гражданство още на 21 април 2021 г. 20 август 2021 г. е датата, към която канадските власти не считат Кирил Петков за гражданин на тяхната държава.
Междувременно КС обаче отхвърли искането политикът да бъде възприет като страна в делото. Доц. Киселова обясни за последното, че така е правилно. Тя очаква КС да се произнесе в срок, без да има бавене, което допълнително да засили политическото напрежение.
"Въпрос на добра воля е всеки да прецени дали да декларира това пред държавните власти", каза тя по повод липсата на общ регистър за гражданството.
Пред БТВ преподавателят по конституционно право подчерта, че държавният глава няма инструменти да провери гражданството на своите министри.
"Личното ми мнение е, че президентът не е знаел към момента на попълване на декларацията", коментира тя.
"Не може въз основа на тълкувателното решение от Конституционния съд (КС) да отпаднат всички актове на Кирил Петков, ако има решение, че е бил с двойно гражданство, докато е бил служебен министър", коментира още Киселова.
На теория, ако КС се произнесе, че има нарушение, то може да бъдат атакувани актове и на други министри от служебния кабинет „Янев 1“, но само актове, които са взимани с мнозинство и гласът на Петков е бил решаващ.