Изисква се смелост да скочиш в политиката, за да реши човек да направи тази стъпка, да изостави хубавия си живот, трябва да има смелост и грижа. Когато говорих с него, видях, че този човек наистина го е грижа за бъдещето на България. Това каза лидерът на "Продължаваме промяната" (ПП) Кирил Петков в интервю за "Свободна Европа" по повод влизането на известния рапър Христо Петров - Ицо Хазарта в листите на партията.
Петков разкри подробности и за други кандидати за депутати на ПП по места, но отказа да назове целите имена на някои от тях.
Водачът ни в Плевен е Иван - ултрамаратонец, Освен че е ултрамаратонец, чете по 1000 страници на ден, което прави от малък. Още когато е бил на 30 години, е продал свой собствен бизнес. Той е експертът ни по земеделие, заяви Кирил Петков.
Той съобщи, че в Монтана листата ще оглави жена на име Ина, която има успешен бизнес с кафе. Тя е много добър предприемач и много свободен човек. Говори пет езика, републикански шампион по плуване е, поясни лидерът на ПП.
Водач на листата във Велико Търново ще е мъж с фамилия Терзийски. Той е млад архитект, който вярва, че градоустройството и архитектурата са основна част от живота на един човек, каза Петков.
Тези хора освен че са независими, и животът им извън политиката е много успешен. На тези хора им пука. Аз и Асен вярваме, че не може политиката да ти е кариерната мечта. Такива хора не искаме, подчерта Кирил Петков.
Той уточни, че лидерите на партиите мандатоносители на ПП - "Волт" и "Средна европейска класа" - Настимир Ананиев и Константин Бачийски, ще са в листите. Ананиев няма да е водач на листа, ще е на второ или трето място в София. Бачийски ще е водач на листата в Бургас. Аз го помолих да е водач на листа, заяви Петков.
Не се фокусираме върху това кой колко е близък до някой партиен лидер, а кой колко знае, добави той.
Програмата ни е готова. До 2-3 дена партията ще има сайт и програмата ще бъде качена на него, обяви Петков.
Той коментира и позиции на ПП по значими теми.
По повод отношенията на България и Северна Македония Кирил Петков каза: "Има неща, които трябва да изясним и то трябва да ги изясним през работа. Всяка седмица трябва да имаме работна група, която да заседава. Има български интерес, който трябва да се защитава, но общата ни стратегия трябва да бъде работа заедно. Ще направим работни групи не само с историци, а и с хора от бизнеса и с академици. Северна Македония задължително трябва да влезе в Европейския съюз, но това да не бъде на цената на българския интерес, на цената на българите в Северна Македония. Трябва да има практична дискусия".
Позицията ни към Русия ще е практична, като към всяка друга страна. Всеки, който иска да прави бизнес в България, трябва да спазва правила. Заигравки с непазарни принципи не са приемливи. "Турски поток" беше ужасен бизнес. Когато похарчите 3 млрд. за тръба, която няма отклонения за България, това повече прилича на подарък, отколкото на бизнес, посочи лидерът на ПП.
Стига сме си мислели, че някоя друга страна може да пази интересите ни. Ние трябва да пазим интересите си. Всяка страна трябва да пази собствения интерес. Идеята ни е за практична външна политика. Изцяло сме ориентирани към Европейския съюз и НАТО. Трябва да сме равноправен, активен и смислен член. Целта ни е оптимизиране на българския интерес, подчерта Петков.
В момента трябва да се фокусираме да вземам максимално много от азерския газ, защото е по-евтин. Ако зависеше от мен веднага бих сменил бордовете на НЕК, "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз". Там трябва да бъдат хора, които да водят преговори за суровини на изгодни цени за страната ни. Трябва да се мисли за удължаване на дейността на АЕЦ "Козлодуй". Не е реалистично "Белене" да бъде построена. Интересна тема е защо сме единствената страна по поречието на Дунав, която няма ТЕЦ, и защо не използваме геотермалните източници Трябва да мислим в посока диверсификация и да разчитаме на максимално много български енергийни източници, заяви Петков.
За "Мариците" решението трябва да бъде технологично. Да се копаят въглища не е проблем, проблем е димът от изгарянето им, който отива в атмосферата. Трябва да имаме технологии, които да пречистват въглеродните емисии. Имаме 10 г., в които да намерим решение, отбеляза той.
В здравеопазването трябва да се пресече изтичането на огромни пари през клиничните пътеки. Трябва да се постави фокус върху превенцията. В системата има огромни средств - те трябва да се оптимизират, коментира Кирил Петков.
По повод казауса с канадското му гражданство, за който се очаква решение на Конституционния съд, Петков посочи, че в Конституцията никъде не пише от кой момент е само български гражданин. Това е въпрос на интерпретация. Каквото и да каже Конституционният съд, аз вярвам в правовата държава и ще приема тяхното решение. Продължавам да казвам, че от моя гледна точка денят на отказа ми е 21 април. Ако те кажат, че денят не е това, ще се извиня. Направил съм всичко възможно за отказ. Аз съм абсолютно чист пред собствения си морал, каза още лидерът на ПП.