Протест на пътни строители в София. Тежка техника затапи жълтите павета

Булфото
share

Ние искаме от правителството ясна перспектива в какви срокове ще си получим изработените средства. Към 70 фирми има неизплатени суми. Това заяви пред БНТ Стефан Чайков, председател на УС на Браншова камара "Пътища".

"Госпожа Комитова нарушава законодателството, ние сме работодателска организация и имаме право да преговаряме с правителството", коментира Чайков по повод искането им за оставка на регионалния министър Виолета Комитова.

Пътни строители блокират центъра на София

"Нямаме друга алтернатива, браншът е тук и е обединен", допълни Стефан Чайков.

Днес от пътностроителния бранш се събраха на четвърти национален просест. Те настояват да получат средства, които по думите им са изработени, както и за оставката на министъра на регионалното развитие и благоустройството.

Протестът е заради липсата на диалог с институциите за решаване на проблема с неизплатените на фирмите суми за извършени дейности по републиканската пътна мрежа, които са на стойност над 900 млн. лева. 

Тежка техника вече се разполага в знак на протест в центъра на София, движението е затруднено. Очакват около 3000 души и механизация от около 100 пътни превозни средства.

Булфото

В края на миналата седмица работниците протестриха пред Министерството на регионалното развитие и благоустройството, където собствениците на фирмите бяха поканени на преговори, които обаче не състояха, защото ръководството на ведомство отказа да разговаря с представители на фирмите. От браншовата камара посочиха, че за участие в разговорите са пристигнали и собственици на фирмите. След неуспешните преговори работниците се насочиха към сградата на Министерския съвет, където ръководството на Камара поиска среща със служебния премиер Стефан Янев. Такава обаче нямаше. Протестиращите поискаха оставката на министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова.

По-късно през деня министър Комитова обяви на пресконференция, че от тази седмица ще се водят двустранни разговори със собствениците на около 21 пътностроителни фирми във връзка с разплащането от страна на държавата с компаниите за извършените от тях дейности по републиканските пътища.

Става дума за общо над 930 млн. лева, от които фактурираните разходи са 222,5 млн. лева, а сертифицираните нефактурирани разходи - 710,5 млн. лева за дейности по текущ ремонт и поддържане на републиканската пътна мрежа. Тази сума се дължи и ще бъде платена, въпросът е да стигнем до споразумение за правилния начин, по който това да се случи, допълни на пресконференцията заместник-министър Валентин Граматиков.

Видео по темата: 

Водещи новини

Още новини