В Народното събрание днес за първи път заседава постоянната Комисия по дигитализация, електронно управление и информационни технологии. Комисията е нова за парламентарната история на страната и създаването ѝ е инициирано от “Демократична България”, съобщават от пресцентъра на партията.
Депутатите решиха към комисията да се създаде обществен съвет - консултативен орган от експерти и представители на граждански организации. На заседанието присъстваха представители на над 20 институции и организации, сред които Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Комисията за регулиране на съобщенията, “Информационно обслужване” и др. и на професионалните сдружения от ИТ сектора - БЕСКО, БАИТ, БАСКОМ, АИБЕСТ.
“Благодаря на депутатите, които проявиха зрялост и подкрепиха идеята да има такава комисия. Надяваме се това да е нова страница не само за парламента, но и за страната ни, за да можем след две или три години, надявам се това да не звучи утопично амбициозно, да се поздравим с една различна страна поне в дигитално отношение”, обърна се към членовете и гостите на първото заседание на комисията председателят ѝ Ивайло Мирчев от “Демократична България”.
Основните приоритети на комисията ще бъдат свързани с електронната идентификация, регистрите на различните администрации, достъпът до отворени данни - както се обединиха членовете ѝ, с това “да спрем да разкарваме гражданите от гише на гише”.
“След доста месеци борба сме днес тук заедно и сме на близки позиции. Има необходимост от комисията, има какво да се свърши и остава да покажем резултатите от това”, каза членът на комисията Благовест Кирилов (БСП).
Той посочи като приоритет пред комисията и подобряване на цифровизацията на икономиката и достъпа до отворени данни. Представителите на ИТ сектора приветстваха създаването на обществен съвет като мост между бизнеса и държавата. “Вярваме, че това е началото на нещо много по-дългосрочно, защото нещата, които трябва да направим са свързани с развитието на нашата страна в следващите много на брой години. Виждаме като приоритет на комисията не само електронното управление, но и създаването на по-добра среда за високотехнологичните компании”, обърна се към народните представители Добромир Иванов, председател на Българската стартъп асоциация БЕСКО. Той изброи и някои краткосрочни проблеми, с които комисията да се заеме - свързани с ковид кризата като дигитални трудови книжки или работата в дигитална среда, но също европейските регулации, подобряване на условията за сините карти и стартъп визи, така че страната да привлича и експерти отвън и др.
Зам.-министърът на информационните технологии Христина Велинова изтъкна работата на ведомството ѝ по статегията за цифрова трансформация на България до 2030 г.
“Нашата координационна роля понякога е доста сложна. В процеса участват различни институции и министерства и в тази връзка много разчитам на тясното сътрудничество с парламентарната комисия. Ние сме отворени за всякакво съдействие”, увери Велинова.
“Живеем в страна, в която бабите комуникират с внуците си електронно, но гражданите не комуникират с институциите си електронно. Ние заявяваме много ясно и точно, че сме за електронно управление, за дигитализация, но с две условия - абсолютна сигурност на информацията и сигурност на правата на гражданите”, изтъкна Валя Гигова, зам.-председател на Висшия адвокатски съвет. На следващото заседание на комисията по дигитализация ще бъдат избрани членовете на обществения съвет.