В АПИ има бюджет за текущ ремонт и поддръжка и бюджет за АМ „Хемус“. За АМ „Хемус“ се отпускат пари целево, които не могат да се използват за друго. За текущ ремонт и поддръжка АПИ разполага с 382 млн. лева, но за 2021 г. на различни фирми по договори са дължими 1,5 млрд. лева. Това разкри служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова по време на брифинг във връзка с бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“.
"Ние имаме затруднение да изплатим тези суми. Оказва се, че фирмите са работили с авансови плащания, когато е имало излишъци в бюджета, които се разпределят в края на годината", обясни регионалниярт министър.
Оказва се, че фирмите са извършвали дейност по ремонти без да е имало осигурено финансиране, стана ясно от думите ѝ. „Попитахме фирмите, защо са работили, без да са обезпечени техните договори. Работили са срещу аванси. Така било от няколко години. В края на годината получавали парите си с министерски постановления”, обясни Комитова.
"Разбрали сме се с фирмите и те ще продължат да работят по този начин, защото са сключили такива договори", каза тя.
рез 2018 година бюджетът е бил за 328 милиона, а в края на годината са разплатени над 2 милиарда. Парите са били от излишъка на бюджета, обясни още Комитова. През 2019 г. са били предвидени над 420 милиона, а са изплатени над 1,4 милиарда. През 2020 са предвидени 339 милиона, а са разплатени над 1,7 милиарда.
„Бюджетът е закон за всички държавни организации. Не разбираме защо се е случвал този процес. В края на годината не знаем как ще разпределим средствата от излишъците, защото не знаем какви ще са те“, коментира служебният регионален министър.
Говорителят на служебния кабинет Антон Кутев подчерта, че в година, в която предишните управляващи са знаели, че няма да бъдат на власт, а са заложили подобни суми, са извършили измама.
"Това е лоша финансова практика. Става дума за договори, които са необезпечени финансово. Това е тема за Прокуратурата. Кутев определи тези практики като измами. „Това е изключително тежка корупционна практика“, обяви той о призова фирмите да се обърнат към хората, които са им обещали тези пари.
„Ние сме изправени пред ситуация как да осигурим 1,2 млн. лева към фирмите, които не са заложени в бюджета. Пълно нахалство е хората, заложили тази дупка в бюджета да ни питат за актуализация на бюджета“, заяви още Кутев.
Към момента бил застрашен и ремонтът на пътен възел „Даскалово“ край Владая заради липсата на средства, стана ясно по време на брифинга.
На въпрос дали е обезпечено зимното поддържане на пътищата бе даден отговор, че има идеи как това да се случи, въпреки, че парите са изчерпани. Съществува риск да се замразят някои от обектите, докато сее осигури бюджет.