Този парламент е политически изчерпан и това, че не може да се намери някакво политическо решение го доказва, стига се до това какво могат да направят юристите, които следват конституционната процедура. Това заяви в студиото на bTV политологът доц. Мария Пиргова.
Икономистът и журналист от Съвета за икономически и публични политики Михаил Кръстев добави, че в тази политическа ситуация е много трудно да се приемат каквито и да е важни закони, така че и формирането на различни парламентарни комисии е опит да се "измият очите" на избиратели и те да повярват, че хората в НС са парламентаристи.
"Мажуритарният вот може да се окаже много негативен дори и за най-голямата партия", разкри Кръстев и допълни:
Виждаме, че "Има такъв народ" трудно изразява своите политически позиции, разчитат на телевизионна ефектност, няма нищо различно в действията им. Въпросът е защо партиите на протеста разчитаха на нещо различно?
"Актуализацията на бюджета не е толкова съдбоносна, защото служебното правителство може да изтегли служебен дълг", съобщи икономистът.
Политическите амбиции могат да бъдат оправдани. Говорехме за ренесанс на парламентаризма, но се намираме в "детския период" - на сърдене, крясъци и обиди, коментира Михаил Кръстев.
Според доц. Пиргова поведението на ИТН не е изненадващо, но с действията си и факта, че продължават да определят въвеждането на мажоритарна система на гласуване за свой основен приоритет, всъщност защитават интересите на ГЕРБ и ДПС, а не на партиите на протеста и БСП, от които са търсили подкрепа.
"ДБ и ИБГНИ трябва да извървят пътя, който не извървяха между 4 април и 11 юли, да разберат, че всъщност не са желани партньори и няма да бъдат партньори. ИТН последователно търсят конфликт в този парламент и се стремят към следващи избори, от които биха имали нови бонуси", каза Пиргова.