Започваме процеса по актуализация на бюджета. Утре започва малка тристранка. Днес ще разгледаме основните параметри на актуализацията на бюджета. Това заяви служебният министър на финансите Асен Василев по време на обществен съвет на тема: „Трябва ли да има актуализация на бюджета“, предаде репортер на Novini.bg.
Макрорамката тази година е растежа на БВП е леко повишен, коефицентът е заложен такъв, какъвто е и инфлацията е 2%. На база на това реално можем да видим какво се случва с приходите и разходите. Очакваме приходи с 2 млрд. лева повече. На база на това ние предлагаме да се осигурят разходите с 1,8 млрд. лева. Това води до леко намаляване на заложения дефицит, обясни той. Важно е да се каже, че не се налага поемането на допълнителен дълг, уточни министър Василев.
От тях 575 млн. лева са за социални разходи, 430 млн. лева са за подкрепа на бизнеса, 335 млн. лева са за здравеопазване. Има допълнителни разходи за изборите за президент, които трябва да се проведат през октомври, разясни той.
Около 1,6 млрд. лева идват от повишен събираемост и по-добрата икономическа активност. Това е много голям успех за НАП и Митници. Спрямо миналата година сме с 12%ръст на приходите в сравнение на миналата година, отчете финансовият министър. Очаквайте подробности.
Въвеждаме надбавка за пенсионерите, които са с доходи под линията на бедност. Ефектът е, че към момента е, че 45% са под линията на бедност, с въвеждането на актуализация този процент пада на нула. Това се случва за първи път, изтъкна министър Василев. Така вече няма да има бедни пенсионери.
Предвидени са разходи за подкрепа на бизнеса. Предвидени са 3 млн. за авиопревозвачите. Идеята е да има по около 100 млн. на месец за възстановяване. При по-тежка COVID-криза и затваряне на бизнеси, тази помощ ще е нужнам стана ясно от думите му.
Асен Василев увери, че са осигурени средствата за лекарите на първа линия. Той посочи, че е имало нецелесъобразно харчене на средства в здравеопазването и е нужно да се направи реформа.