Президентът Радев с редица важни срещи по време на Инициативата „Три морета“

Президентство
share

Държавите участнички трябва да работят за общи стандарти за качество, надеждност, безопасност и устойчивост при реализацията на общите инфраструктурни проекти в Инициативата „Три морета“. Това значително ще изсветли и стойността на проектите, чрез които се осъществява свързаността в нашия регион. Това заяви президентът Румен Радев на среща с президента на Република Полша Анджей Дуда.

Разговорът се състоя в рамките на Шестата Среща на върха на Инициативата „Три морета“, домакин на която през тази година е България.

Двамата държавни глави откроиха значимостта на президентската платформа "Три морета" и нейните приоритети за свързаност като реален и работещ инструмент за насърчаване на растежа и модернизация на държавите участнички. В двустранен план беше откроено доброто икономическо партньорство, както и потенциалът за неговото надграждане в различни сфери – земеделие и производството на храни, индустриалното сътрудничество и отбранителната промишленост. Обсъдена беше и възможността за задълбочаване на сътрудничеството при използването и модернизирането на железопътния пътнически и товарен транспорт, както и в областта на пътната инфраструктура. Ревизираният от служебното правителство на България Национaлен план за възстановяване и устойчивост залага на модернизация с фокус върху зелена и дигитална икономика, здравеопазване и образование.

С реализацията на предвидените проекти се целят дългосрочни за хората резултати, а не просто усвояване на европейски средства, заяви президентът Румен Радев на среща с изпълнителния заместник-председател на Европейската комисия Маргрете Вестагер, която е в София за участие в Шестата среща на върха "Три морета".

По време на разговора държавният глава отбеляза, че страната ни ревизира Плана за възстановяване и устойчивост в синхрон с целите на Европейския съюз за подкрепа на екологичния и цифровия преход, което да даде възможност за устойчива икономическа перспектива на страната ни. Предвижда се ревизираният проект да бъде представен за обществено обсъждане, а впоследствие внесен за одобрение в следващото Народно събрание, заяви президентът.

Румен Радев и Маргрете Вестагер бяха единодушни, че за да бъде реализиран ефективно, планът трябва да се ползва с широка политическа и обществена подкрепа, преди да бъде представен за одобрение в Брюксел. По време на срещата държавният глава и изпълнителният заместник-председател на Европейската комисия обсъдиха и преминаването към климатично неутрална икономика и целите на ЕС за намаляване на парниковите емисии.

"Държавите трябва да имат ясна перспектива, когато осъществяват този преход, за да се избегнат нежелани рискове за икономиката на всяка страна. Необходимо е да се отчитат и социалните и икономическите ефекти", посочи Румен Радев по време на срещата.

Той добави, че за България ще е непосилно да се откаже от базовите си мощности, без да има осигурена вече алтернатива.

Румен Радев и Маргрете Вестагер обсъдиха и европейската перспектива на Република Северна Македония.

"Няма друга държава в ЕС, за която тази тема да е по-важна така, както за България, защото гражданите от двете страни на границата с Република Северна Македония са братя с обща история", заяви Румен Радев.

Той посочи, че най-важният диалог за постигането на напредък в европейската интеграция на югозападната ни съседка е между България и Република Северна Македония.

„Само така ще се постигнат конкретни, устойчиви и необратими резултати, които да доведат до започване на преговори за членство в Европейския съюз от страна на Република Северна Македония“, допълни президентът.

България и Хърватия ще обединят усилията си за задълбочаване на европейската интеграция на двете държави. Това беше общата позиция на президента Румен Радев и на министър-председателя на Република Хърватия Андрей Пленкович, които проведоха среща днес в София.

Разговорът бе проведен в рамките на Шестата Среща на върха и Бизнес форум на Инициативата „Три морета“ в Националния дворец на културата в София. Членството на България и Хърватия в Шенген бе сред акцентите в разговора между Румен Радев и Андрей Пленкович. Обща бе позицията, че постигнатото от двете страни следва да бъде признато и да води до резултати. Българският държавен глава открои ефективната борба с корупцията, престъпността и нелегалната миграция като ключов фактор за напредъка на страната ни в амбицията за членство в Шенген.

 

„Имаме общ път по тази тема и по нея трябва да има не състезание, а партньорство“, изтъкна хърватският министър-председател.

Европейската перспектива на Западните Балкани също беше обсъдена по време на срещата. По думите на Андрей Пленкович, в интерес на целия регион е да бъде постигнат напредък в разговорите за присъединяване на Република Северна Македония. Българският държавен глава посочи, че диалогът с югозападната ни съседка е възстановен през последните месеци и именно това е пътят за постигането на устойчиви и необратими резултати в двустранните отношения на България и Република Северна Македония, които да открият началото на преговорния процес за членство в Европейския съюз за нашата съседка.

Водещи новини

Още новини