Днес по време на срещата на Върха на инициативата "Три морета" приехме съвместната декларация на държавните ръководители. Тя е израз на нашата обща политическа воля да работим за ускореното развитие на нашия регион чрез подобрена транспортна и енергийна структурна свързаност чрез стимулиране на публичночастните партньорства, чрез въвеждане на нови иноватини модели за развитие, каза президентът Румен Радев, който е домакин на форума.
Постигнато е съгласие за споразумение между агенциите за насърчаване на инвестициите от нашите страни и е задълбочено партньорството между индустриалните камари на страните.
"Радва ме сключеното споразумение за партньорство, изграждане на партньорска мрежа между агенциите за иновации на нашите страни. Това е ясно доказателство, че усилията, които полагаме да работим в перспективни области заедно, вече дават своя резултат", каза Радев.
България прие домакинството на нициативата в един важен етап за нея, когато се стремим да ускорим прехода от политическо говорене към практически действия и реални резултати, подчерта президентът.
По думите му фондът на инициативата е един уникален инструмент, създаден да стимулира публично-частните партньорства, да изгражда отношения между държавни афгенции, политическото ръководство на дадена страна, международни инстритуции, търговски камари, банки за развитие и бизнесът вече работи.
На срещата взеха участие повече от 10 държавни глави, правителствени ръководители и министри на държавите членки и нашите стратегически партньори САЩ, Германия и Европейската комисия, каза още Радев.
Участие в инициативата са взели 400 фирми. Това е неимоверен успех на форум като този, каза президентът на България.
Той предаде флага на президента на Латвия, която ще е следващата държава домакин на форума. Ще бъде валидирана и пощенска марка по случай българското домакинство на "Три морета".
Инициативата "Три морета" обединява 12 страни членки на ЕС от региона между Адриатическо, Балтийско и Черно море - Австрия, България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия и Чехия. Основна цел на "Три морета" е да насърчава регионалното сътрудничеството за транспортна, дигитална и енергийна свързаност и постигането на устойчив икономически растеж, който да води към ускорено социално и икономическо сближаване в Европа. Партньори на инициативата са САЩ, Германия и Европейската комисия.