Министър Комитова разясни кой може да спре строителството на магистралите у нас

Кадър - Нова телевизия
share

Фирмите имат пари, но те могат да спрат строителството, ако кажат че няма да платят заплати поради някакви причини. Мразя незавършеното строителство, защото е най-скъпото. Не коментирам цената, трябва да се завърши, защото АМ "Хемус" е важна за Северна България. Това заяви в ефира на Нова телевизия по повод изграждането на автомагистралите у нас министърът на регионалното развитие Виолета Комитова.

На въпрос краде ли се от пътища, тя заяви, че по инжинеринга се надписват например кубици бетон.

„Държавата отделя много пари за строителството им. Фирмите, които изпълняват се оплакват от години, че парите за строителството са малко. Държавата е права, че се дават много пари и фирмите са прави, че получават малко. Гражданите пък са недоволни от ниското качество. Защо се случва така? Механизмът по който се надписва сметката е ясен. При т.нар. „инженеринг”, ако за един път трябват 100 кубика бетон за качествена работа, в сметката се записват 200. Цената остава пазарна, но количеството е завишено. Същата е схемата и със свлачищата. При всички тях няма обществени поръчки”, каза още тя.

Асен Василев: Над 8 млрд. лева са раздадени без обществени поръчки - това са всички пенсии за 9 месеца

Изграждането на магистралата между Ябланица и Шумен е разделено на 9 етапа. За участъците от 1 до 6 сме одобрили 1.95 млрд. лв, а за участъците 7,8 и 9 сме осигурили 1.8 млрд. лв. По първите три вече са дадени авансово парите и няма как там да бъде спряно изграждането на аутобана. Освен това в тези участъци се работи по изготвени чертежи, докато за останалите все още няма, обясни Комитова. Тя уточни, че до месеци тази част от "Хемус" трябва да е готова.

„По първото постановление от участъци от 1 до 6, за които са разходени близо 2 млрд. лв се строят само 1,2 и 3, а другите не са започнати. Важно е да отбележим, че „Хемус” се строи от нашето търговско дружество наречено „Автомагистрали” ЕАД. Това е основната строителна компания, която работи с много подизпълнители, на които са раздадени аванси”, казва Комитова.

От тези 2 млрд. на нашето търговско дружество са изплатени 1.38 млрд. – парите са там. Като строителство сме изпълнили – 9 км са готови, а още 68 км са в строителство и не са въведени с Акт 16. Около 16 процента от магистралата са изпълнени, а с парите сме много по-напред. Въпрос на месеци е километрите по участъци 1,2 и 3 да бъдат завършени”, обясни министър Комитова.

"Никой не спира строителството, но нека обясним кой може да го спре. Това са строителните фирми, които могат да кажат на работниците си, че нямат пари да им платят заплати за този месец, което ще е лъжа. Фирмите имат пари. Друг, който може да спре строителството е Беличев (бел. ред. Стоян Беличев), защото управлява "Автомагистрали". Аз нямам власт над него", добави Комитова.

По думите ѝ има случаи, в които фирми получават авансови пари, след като преценяват на око колко ще са им нужни за дадена работа. Като пример тя даде едно свлачище.

"Някой отива на мястото на свлачището и на око казва, че ще струва 16 млн. укрепването му. Стиска си ръцете с Беличев и готово. Може да са малко или много тези пари, но как може да се каже, след като няма дори чертежи", добави Комитова.

Водещи новини

Още новини