Тази събота и неделя направихме посещение на още два язовира – 3 от общо 10-те, които са напълно завършени по документация. Във всичките три – „Пазар дере“, „Злати войвода 4“ и „Злати войвода 3“ - няма вода и за затревени. На 31-ви декември тези три язовира за предадени от държавната фирма „Монтажи“ към държавната консолидационна компания. До ден днешен те не са предадени към Държавното предприятие за управление и стопанисване на язовири. Те още не са влезли в експлоатация. В тях не може да има вода и не могат да се използват нито за поливане, нито за другите им цели. За мен това е безстопанственост. Това заяви министърът на икономиката Кирил Петков на брифинг пред медиите.
„Транспортните разходи за трите язовири са едни и същи – 1,16 за тон километър за превозване на маса. Това е грубо казано 5 пъти по-скъпо от пазарната цена. За съжаление в цените за бетон не се включват таксите за превоз, нито кофража, нито армировката. Оттук нататък отговорността като министър е моя. Ще поискам държавната консолидационна компания да ми обясни защо за 6 месеца не е предала тези язовири в експлоатация. Второ, да каже защо цените са на тези високи нива. Ще вкараме агенцията за финансова инспекция за провери трите язовира. За мен е важно поне тези язовири да се използват за предпазване от бедствия и аварии“, каза Петков.
Надявам се, че ще можем да спестим пари на данъкоплатеца, категоричен беше той. Министърът определи твърденията, че язовирите са нарочно изпуснати като „смешни“. „Оттук нататък се надявам никой да не превозва за 1,16 лв. на тон“.
Язовирът трябва винаги да е с отворени шлюзове и да се източва след дъжд, защото все още е в ремонт, поясни Петков.
Уволнението не може да се случи преди да се направи нов конкурс за нови членове. „Ще работим всеки ден тези промени да стават. Надявам се държавната компания да се управлява по по-прозрачен начин“, категоричен беше икономическият министър.
На журналистически въпрос за случващото се в ББР отговори: „Не стига, че не са си свършили работата, не стига, че бяха уволнени, а сега без абсолютно никаква реална причина ни вкарват в съда. Хубавото нещо е, че БНБ одобри новите членове на надзора“.
„Като министър моята роля не е уикендите да обикалям язовири. Ще издам заповед, за да проверя защо язовирите не са предадени на държавната компания. Говорим за доста голямо количество работа. За този тип малки язовирчета в средата на нищото прозрачността е много важна. Не виждам защо тези язовири да се употребяват след като сме изхарчили пари за тях“, каза Петков.
Над 400 язовира са насрочени за ремонт в момента по думите на министъра: „Те са едни съвсем малки водоемчета. Надявам се, че на тях наистина им трябва ремонт. Ще накарам приоритизацията на работата да бъде функция на риска“.