Временната парламентарна комисия за проучване, анализ и обсъждане на добри практики и законодателни решения за проучване и добив на подземни богатства реши на днешното си заседание, че от мораториума върху проучванията и добива на шистов газ трябва да отпаднат част от текстовете. Това е така, защото текстовете създаваха пречки за добиване и на конвенционален газ, както и за съхранение на природен газ, посочи председателят на комисията Диан Червенкондев от ГЕРБ.
По сега действащата точка 1 от мораториума, наложен от 24 януари 2012 г. се забранява вкарването на флуиди под земната повърхност под налягане от повече от 20 атмосфери, а това затруднява и добива на конвенционален газ, посочи Червенкондев, цитиран от БТА. Сега тази точка отпада, но не се разрешава проучване и добив на шистов газ по технологията хидрофракинг, подчерта депутатът. Временната комисия ще продължи работата си още три месеца, през които ще проучи добри практики при проучването и добива на шистов газ по технологията хидрофракинг. Докато не се докаже, че този метод е безвреден, той ще остане забранен, каза Червенкондев. Ще бъдат проучени и добрите практики за добив на инертни материали и руди.
Представители на обществени организации против шистовия газ, които присъстваха на днешното заседание на комисията, заявиха че с отпадането на забраната за нагнетяване на течности под налягане под земните недра на практика отпада и мораториумът върху шистовия газ.