Видяхме, че една голяма част от обществените нагласи се фокусираха в последните дни около партиите на протеста. С развитието на социалните мрежи и появата на популистки лидери нагласите рязко се променят. Това заяви социологът Боряна Димитрова в студиото на „Денят започва“ с Георги Любенов по БНТ.
На въпрос дали хората ще повторят вота си 54% от хората казват, че ще го направят. Голям процент обаче споделят, че следят обстановката, съобщи социологът.
„Нямаме предопределен вот. Всичко се променя. Резултатите могат да бъдат близки, но в такава ситуация и малките разлики имат значение“.
Хората очакват да има промяна според Димитрова. Първите противоречиви сигнали у хората са се зародили около новите назначения – шефа на кабинета на вътрешния министър, поголовна смяна на всички нива, назначаване на новия шеф на НАП. Има съмнение в новите назначения, заяви тя.
Много противоречиви неща има в заявката за смяна на модела. Социологът изрази мнение, че под смяна на модела се има предвид липса на съсредоточие на власт в личност или партия.
Тя коментира концентрацията на власт във вътрешния министър: „Не подсказва разпределение на правомощията. Обществените очаквания за модела обаче са свързани с това да има ясни доказателства, представени пред съд“.
Димитрова изрази сериозно опасение, свързано с анонимния свидетел: „Това е вътрешен министър с достъп до информация и големи ресурси. Хвърлянето на твърдения без доказателства е вредно. Това е тежко обвинение. Мен като гражданин ме притеснява“. Според нея става въпрос за бомбардиране на общественото мнение, което не показва, че вървим към друг модел.
Тя напомни, че по този начин е бил сатанизиран Иван Костов: „Това води до негативизъм към предишното управление и очаквания, че ще има смяна на модела“. Случващото се не дава никакви гаранции за смяна на модела: „Първите, които ще се възмутят, са либералните хора от протеста“.
По думите ѝ проектът на Жан Виденов цели да събере русофилската ниша: „Вероятно ще вземе процент или два. Този проект по-скоро събира хора, които вече са били извън БСП. Той събира радикални хора, враждебни към евроатлантическото членство“.
Гласовете на ГЕРБ ще зависят от това дали партията ще съумее да контролира спада: „ГЕРБ се нуждае от сериозни парламентарни лица в областта на правото, икономиката и финансите. Така ще покаже силен отбор лица“.
Не е изключено ИТН да победят, но свръхактивността на служебното правителство е преместило фокуса от активността на партиите към действията на служебния кабинет: „Партиите на протеста остават на заден план. Тяхната роля е изиграна от служебното правителство. Няма хъс и нова енергия“.
Голямата въпросителна за нея е дали партиите на протеста ще могат да формират самостоятелно мнозинство или ще се нуждаят от подкрепа на партиите на статуквото. Важно е всяко правителство, което поема решителни действия, да се поемат в ситуация, когато има контрол от парламента.