"Има такъв народ" посяга на Бюрото по защита, подчинено на главния прокурор

Булфото, архив
share

Има такъв народ внесоха днес промени в Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство, показа проверка на Novini.bg в сайта на Народното събрание. Вносители са Виктория Василева и Тошко Йорданов.

С предлаганите изменения се предвижда отнемане на Бюрото по защита от главния прокурор и преместването на структурата в Министерство на правосъдието, където да функционира като самостоятелен специализиран орган.

Бюрото по защита при главния прокурор ще се преобразува в специализиран отдел „Бюро по защита на застрашени лица“ в Министерството на правосъдието. Всички материални активи ще бъдат предоставени на МП, предлагат от ИТН.

Номинираната от Слави за премиер Антоанета Стефанова: Дължа много на Васил Божков

Ако предложението бъде гласувано, в едномесечен срок от влизането в сила министърът на правосъдието съвместно с главния прокурор осъществяват дейностите, необходими за преминаване на Бюрото за защита към Минитерството на правосъдието. Директорът на звеното ще се назначава от правосъдния министър. 

Тошко Йорданов - от стратегическо мълчание до "ще направим това, което трябва да направим"

В мотивите си от ИТН отбелязват, че при главния прокурор се оказаха съсредоточени всички основни функции по ръководство, контрол и осъществяване на дейността на Бюрото по защита.

"По този начин се надхвърлят установените в Конституцията правомощия на прокуратурата и на главния прокурор. Ето защо с внесения законопроект се предлага Бюрото по защита на застрашени лица да премине от главния прокурор в Министерството на правосъдеието като самостоятелен специализиран отдел", сочат още от ИТН. 

"Ако се допусне възможността орган на съдебната власт да упражнява типични полицейски функции като охрана, предотвратяване и пресичане на престъпна дейност, тогава отпадат възможностите за упражняване на контрол над тази дейност както от друг по-високопоставен компетентен орган в системата на изпълнителната власт, така и възможностите за парламентарен контрол", се казва още в мотивите. 

"Осигуряването на защита на лица, застрашени от наказателна във връзка с наказателно производство, не е сред конституционно определените на съдебната власт, нито - в частност на тези на прокурора", е друг аргумент. 

Водещи новини

Още новини