Не можем да отменим базисни принципи, на които почива управлението на страната и основни човешки, основни политически права – правото на всеки гражданин да участва в избирането на представителни институции. Това мнение изрази в предаването „Преди всички“ Ваня Нушева, преподавател по избирателни системи и изборна администрация в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и програмен директор на „Прозрачност без граници”.
"Служителите на тези институции са задължени да действат така, че да предлагат решения, които съобразяват проблеми като настоящата епидемична обстановка", смята тя.
Не е помислено и трябва да се намери решение на два съществени въпроса – как гласуват карантинираните избиратели и как провеждаме предизборна кампания, съобразена с противоепидемичните мерки, коментира Нушева.
Тя припомни становище на „Прозрачност без граници“ по тази тема, огласено преди месеци. Въпросът как гласуват карантинираните е бил поставен в правната комисия в парламента още през септември.
"Можем ли да си позволим подход, в който хиляди избиратели са решени от своите избирателни права", попита Ваня Нушева, която вижда решения на подобен проблем в инструментите за дистанционно гласуване, например по пощата.
По думите й практически не е възможно да се случи електронното гласуване.
"Част от публичните прояви на кандидатите за изборни позиции могат да преминат онлайн. Но обществените медии са важни посредници между политиците и гражданите", подчерта Ваня Нушева, отбелязвайки възможността за по-широк безплатен достъп до обществените медии по време на предизборните кампании като достъпен информационен канал.
"Това е едно решение, което почти не се обсъжда на този етап", каза Нушева.
И посочи, че е нужно да бъде създаден регистър, база данни с членове на секционни избирателни комисии от предходни години, с потенциални кандидати, които са добре обучени, които могат да служат като резерв в подобни ситуации.