Депутатите привикаха Захариева в парламента заради Северна Македония

Народно събрание
share

Вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева не приема критиката на опозицията, че позицията на България по отношение на Северна Македония е била непрозрачна. Тя е категорична, че правителството последователно е обяснявало действията си спрямо западната ни съседка. България иска протокол към Договора за добросъседство, ратифициран от двамата парламента, което да даде по-силна правна гаранция. 

Екатерина Захариева днес бе привикана в парламента, за да отговори на въпросите на депутатите защо България спря преговорите за присъединяването на Северна Македония в Европейския съюз. Тя настоя, че няма как да се съгласим с "претенциите" на съседите. 

"България е единствената държава членка на ЕС, към която РСМ има претенции по отношение на малцинствени групи, история и т.н. Това е проблем на Република България. Искам да се обърна към колегите от Скопие. Нека осъзнаят, че няма как България или която и да е държава членка да бъде заставена. Има ясни критерии за започване на преговори. Да, доброжелателни сме, но тепърва ще имате много трудни въпроси да решавате. Един от които е добросъседството като хоризонтален критерий", заяви още Захариева. 

Тя каза още, че целта е да се спре възпитаването на бъдещите поколения в омраза към България.

"Ангажиментите към страната ни запазиха само декларативен характер, а по същество Скопие продължи политиката си в подкрепа на неоснователните малцинствени, исторически, езикови и други претенции, посочи външният ни министър и допълни, че има дълъг списък на случаи, в които те не се придържат към подписани двустранни документи. Докато не получим правни гаранции, както от Скопие, така и в контекста на преговорния процес в ЕС, че тази политика ще бъде променена, не можем да дадем съгласие за първата междуправителствена конференция и реално стартиране на преговори за членство", заяви Захариева.

Захариева отбеляза, че е било организирано от кмета на Скопие честване на годишнина от смъртта на Тито.

"За съжаление тази идеологическа конструкция държи обществото в капан, не позволява на икономиката да се развива, коментира тя. Ние сме показали примери за изкуствено създаване на административни пречки на български инвеститори, забавя се свързаността по линия Изток-Запад - в новия програмен период на предприсъединителните програми Скопие не е предложило нито един инфраструктурен проект в тази посока, посочи тя. Създава се медийна истерия, с откровен говор на омразата към България, и всеки, който изрази различно мнение, бива обявен за национален предател, не се търси общото, а разделението", обясни още външният ни министър, цитирана от БТА.

По думите й Скопие дискредитира и изкривява българската позиция, свеждайки я до конюктурна проява на национализъм и вътрешнопартийни цели. 

По темата с Македония днес в пленарната зала беше и вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов.

Водещи новини

Още новини