„Галъп интернешънъл“: 7 формации имат шанс да са в следващия парламент, две от тях са около ръба

bulphoto (архив)
share

Подкрепата за основните политически формации е останала по-ниска от преди, а БСП и ГЕРБ са с почти изравнени позиции. Това показва проучване на "Галъп Интернешънъл". И двете партии се движат в последните три месеца на нива от около 13-15% сред хората, имащи право на глас.

ДПС остава стабилно с 6,9%, а "Демократична България" е с около 5%. Расте сумата на отговорите от типа „няма да гласувам“ или „не подкрепям никого“ (до общо 37,6% през този месец).

Това означава, че случващото се в страната засега по-скоро отдалечава хората от политиката въобще, обобщава проучването.

Затова има и търсене за „трети вариант“ – негласуване или извънпарламентарни и нови формации.

Продължава да има ръст за „Има такъв народ“ – до 8,6% от всички имащи право на глас през този месец. „Демократична България“ е взела още през лятото „стъпало“ нагоре, от традиционните си 2-3% от всички имащи право на глас, до близо 6%, но после не е продължила нагоре и сега дори показва белези на ерозия до 5% през октомври.

Социолози: Ново затваряне заради COVID-19 ще доведе до тежки протести

Обединени патриоти пък още преди политическия трус от лятото са около ръба за влизане в НС и засега като че ли не са претърпели нова сериозна щета от протеста. През октомври те имат 2,3%, или около 130 хиляди потенциални гласове – около бариерата на последните избори за Народно събрание.

„Воля“ също не се е повлияла особено – партията се движи на константни нива, при които самостоятелното влизане в НС би било трудно, ако изборите са днес. През октомври „Воля“ е с 1,8% или потенциал от близо 100 хиляди гласа. Така засега седем формации имат перспектива да са в следващия парламент, като две от тях са около ръба.

Искането за предсрочни избори се споделяше в началото на протеста от над 40%, но повече от 50% бяха против. В началото на август обаче, след най-горещата фаза на протести, искането за предсрочни избори надделя и стигна до една втора „за“ срещу една трета „против“. През септември и октомври се стабилизира в съотношение две към едно. 

19,2% очакват изборите да бъдат свободни и честни, но 52,6% смятат обратното. Останалите се колебаят. Сред скептиците личат най-вече привърженици на опозиционни формации. Конкретно през този месец 53,7% очакват влошаване в икономиката в непосредствено бъдеще, 24% не очакват промяна, а подобряване очакват 7,8%. Има и известен процент колебаещи се.

За последно в десетилетието подобни негативни стойности са били отчетени през 2012 г.

Водещи новини

Още новини