В последните години наблюдаваме надигащи се вълни на антисемитизъм и език на омразата в Европа и извън нея, и, за съжаление, много силно в периода на COVID-19, каза вицепремиерът и министър на външните работи в рамките на парламентарния контрол в отговор на въпрос на депутата Антон Кутев относно националния координатор за борбата с антисемитизма.
Само за последните няколко месеца сме идентифицирали над 20-30 сигнала на службите по този въпрос от България, тоест България не е изключение, коментира Екатерина Захариева. Тя посочи, че това се появява редовно в социалните мрежи, с коментари под различни статии, както и че има немалко актове на вандализъм срещу религиозни, културни и други обекти, които излизат извън ограниченията на антисемитизма.
Захариева припомни, че още от началото на това управление за първи път МС определи национален координатор за борба с антисемитизма, а като изпълняващ тези функции беше назначен заместник-министърът на външните работи Георг Георгиев. Отговорностите на националния координатор обхващат осъществяване на връзки и взаимодействие с международните организации, работещи по тези въпроси, и с националните координатори на държавите, с които България си партнира, поддържане на редовни институционални контакти и консултации с еврейската общност, координиране на национални и международни проекти, взаимодействие с националните медии за повишаване на информираността и чувствителността на обществото по тези въпроси, както и взаимодействие с компетентните министерства, агенции и неправителствени организации.
Захариева напомни също, че за координиране на политиките и превенция и противодействие на антисемитизма бе създадена контактна група, в която участват и представители на правосъдното министерство, на Министерството на образованието, на МВР, на прокуратурата, на Столичната община, на организацията на евреите в България. Външният министър отбеляза, че фокус на контактната група е подготовка за промени в българското законодателство, засягащи престъпленията от омраза, и припомни, че бяха предложени конкретни текстове за увеличаване на наказанията за престъпленията от омраза или такива с антисемитска и ксенофобска подбуда.
Планира се и разработване на национален план за борба с антисемитизма, който ще се осъществи в съвместен проект с Норвегия. МВнР и националният координатор работиха по политики, насочени именно срещу проявите на антисемитизъм, ксенофобия, омраза и насаждане на нетърпимост, бяха проведени много кампании, които изпратиха силни послания срещу речта на омразата и антисемитизма, каза Захариева.
Принципна позиция на МВнР е винаги да реагира на поругаването на исторически паметници, независимо от мотивите на извършителите - реагираме за всеки паметник, който е поругаван, а не само в случаите с антисемитска насоченост, посочи още външният ни министър.