Имунитетът на президента и вицепрезидента има материално правно и процесуално-правно измерение. Това разяснение направи проф. Пламен Панайотов, преподавател по наказателно право в Софийския университет "Свети Климент Охридски". Той коментира решението на Конституционния съд относно имунитета на държавния глава и неговото вице.
"Материално правното измерение е, че те не носят никаква отговорност за действията от техните функции, освен за държавна измяна и нарушаване на Конституцията. Процесуално-правното измерение е за невъзможността срещу тях да бъде възбудено наказателно преследване", каза Панайотов.
Той подчерта, че трябва да е приключил мандатът на президента, за да може да се предприемат наказателно-процесуални действия.
Даде и най-елементарен пример - ако президентът шофира кола, той не може да бъде спиран за проверка или ако бъде спрян, не може да бъде извършена тази проверка.
"Не би могло да се постави под съмнение засягането личността на президента, тъй като той изпълнява функцията на държавен глава, която е непрекъсваема", уточни още проф. Панайотов.