Емил Радев: ЕП призова за бързо приемане на България в Шенген, Съветът е на ход

ГЕРБ
share

С резолюция Европейският парламент призова в най-кратки срокове България и Румъния да бъдат приети в Шенген. Документът, който беше гласуван на пленарната сесия на ЕП в петък вечерта, се отнася до положението в Шенгенското пространство вследствие на избухването на пандемията от COVID-19, съобщи за БТА пресцентърът на партия ГЕРБ.

В рамките на разискванията преди вота евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ и зам.-председател на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в ЕП Емил Радев настоя Съветът да представи нов проект за решение относно присъединението на България и Румъния към Шенгенското пространство по сухопътни, морски и въздушни граници.

ЕК иска 9 млн. евро за проверка на факти от независими медии

"Взаимното доверие между държавите-членки повече от всякога е ключово условие за ефективното функциониране на Шенгенското пространство, а България нееднократно е доказвала, че сигурно и надеждно пази външните граници на ЕС", мотивира се евродепутатът. "Искрено се надявам поредният призив на ниво ЕП за ускорено приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство да не остане само на хартия като резолюцията от 11 декември 2018 г., а този път наистина да бъде чут от Съвета", коментира Радев. Според него пълноправното членство на двете страни означава по-ефективно и завършено пространство за свободно движение за повече европейски граждани.

"Мястото на България е в Шенген", категоричен бе евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ. По думите му страната ни технически е изпълнила всички заложени критерии и дори има пълен достъп до Шенгенската информационна система, но за пълноправното ни членство все още липсва решение на политическо ниво.

Емил Радев: С еврорезолюция настояваме за ускорено приемане на България в Шенген

Емил Радев отбеляза още, че въпреки предизвикателствата, пред които кризата с COVID-19 изправи функционирането на Шенгенското пространство, то остава едно от най-големите постижения на ЕС.

С гласуваната вчера резолюция ЕП изразява съжаление за последиците, съпътстващи затварянето на вътрешните граници на ЕС. С документа се настоява за пълна координация на европейско ниво, както и за бързо облекчаване на ограниченията по вътрешните граници на Съюза.

Водещи новини

Още новини