България може да понесе санкции от европейските институции в размер от над 500 милиона евро заради недоброто управление на отпадъците в страната. Това съобщи в интервю за БНР евродепутатът от ДПС и бивш министър на екологията Искра Михайлова. Тя коментира случая с откритите на пристанище Варна тонове италиански боклук.
По думите на Михайлова към момента страната ни е поставена под наблюдение от Брюксел и трябва спешно да предприеме мерки, за да бъдат избегнати евентуалните последствия:
"Санкциите могат да бъдат от всякакво естество - като се започне от специална проверка за инвестициите, направени с европейски ресурси в управлението на отпадъци, а те не са малко. Мине се през спирането на финансиране на такива дейности за управление на отпадъците. И се стигне до общи механизми за това, че ние не прилагаме европейското законодателство на територията на България", коментира пред БНР Искра Михайлова.
Вносът на отпадъци в България е надхвърлил възможностите на компаниите да преработват отпадък. "Това се случи и това е в резултат на липсата на контрол", допълни евродепутатът.
През 2013-2014 година България имаше проблеми с оползотворяването на отпадъци и беше повдигната наказателна процедура от Европейската комисия за това, че не бяха затворени нерегламентирани сметища. В страната все още има незаконни сметища.
Необходими са ясни категорични решения кои отпадъци могат да се използват като суровина в икономиката, смята Михайлова.
"България получава подкрепа от Европейския съюз за управление на отпадъци по линия на оперативната програма "Околна среда". Те са по европейския Кохезионен фонд и европейския Фонд за регионално развитие частично. Тези пари не са някакви фантастични пари, но са от порядъка на между 500 и 600 милиона, до 700 са достигали, може и малко повече, евро за 7-годишен период. Не са фантастични суми, затова се е налагало през годините България да предприема национални действия", изтъкна Искра Михайлова.