През тази година няма насрочени избори и имаме шанс това да е година на оценка и на равносметка на това, което е постигтнато и да се направи дългосрочна стратегия за развитие на страната. Има нужда от стратегическо усилие и дългосрочно планиране. Това каза в сутрешния блок на БНТ политологът Антоний Гълъбов.
Започващата година изглежда доста безветрена, почти всички анализатори смятат, че правителството ще премине успешно през нея, ще си завърши мандата, с оглед на резултатите от изборите през миналата година. Когато обаче нещо изглежда прекалено спокойно, обикновено нещо се случва под повърхността, заяви социологът Кънчо Стойчев.
Във външнополитически план вече не става дума само за икономическа криза, а и за опасна военна ескалация в региона около нас. Във вътрешен план основните разделителни линии ще са свързани с това ще може ли БСП да бъде успешна алтернатива на ГЕРБ. ГЕРБ преминаха мярката на централизиране на властта и въпросът е ще успеят ли да се върнат малко назад в това отношение, коментира Стойчев.
Двамата анализатори коментира и искания от БСП вот на недоверие срещу правителството заради провал в сектор околна среда и води.
Търсенето на политическа отговорност не е най-важното в момента, важното е правителството да получи пълна подкрепа, за да преодолее кризата. Трябва да има дългосрочен анагжимент, че през следващите 10 години, който и да е на власт, ще работи за модернизирането на водния сектор. Вотът на недоверие по-скоро е политически пиар, той няма да реши стратегическия проблем на страната с водата. 65% от питейната вода у нас се губи. Това е разликата е между бедност и мизерия - бедност е, когато нямаш, мизерия е, когато пилееш, заяви Антоний Гълъбов.
Политическата отговорност трябва да бъде поета. От способността на правителството да реши бързо този въпрос зависи и кредитът на доверие. В момента България е на най-ниската долна точка от последните 10 години. Имахме сушава година, когато не помогна за компенсиране на някои обеми, тази година най-вероятно сушата ще продължи. Това са неизбежни климатични фактори, но не те основните виновници за кризата, а безотговорното управление на сектора, посочи Кънчо Стойчев.